Czy piętro mieszkania ma znaczenie?
Kupując mieszkanie, warto zastanowić się najpierw, na którym piętrze, chcielibyśmy mieszkać. Wbrew pozorom bowiem ta kwestia nie pozostaje bez znaczenia. Każda kondygnacja w bloku lub kamienicy ma swoje wady i zalety. W dzisiejszym artykule rozpatrzymy je wszystkie.
Wybór piętra, na którym usytuowane jest mieszkanie powinno zależeć od naszych własnych preferencji. Niektórym będzie najbardziej zależeć na pięknym widoku z okien, dlatego wybiorą najwyższe kondygnacje, inni zaś stawiają na wygodę i jak najmniejszą ilośćschodów, zdecydują się więc na nieruchomość na parterze. Oto największe zalety iwady każdej z możliwych kondygnacji.
Parter
Uznaje się, żemieszkania na parterze mają sporowad, gdyż często towarzyszy imhałas z blisko położonej ulicy, a przechodnie mogą właściwiezaglądać do wnętrz. Lokatorzy muszą się zatem ratować nieustannie zasłoniętymi oknami, co nie jest zbyt komfortowe. Do tego nieruchomości na parterze stanowią często łatwy łup dla złodzieja, nietrudno się bowiem do nich dostać.
Z drugiej strony jednak ta kondygnacja posiada również sporo zalet, zwłaszcza dla osób starszych lub z niepełnosprawnością. Lokatorzy nieruchomości na parterze nie muszą bowiem pokonywać prawie żadnych schodów. Do tego warto podkreślić, że te nieruchomości zawsze będą tańsze w porównaniu z takim samym mieszkaniem na wyższej kondygnacji.
Pierwsze i drugie piętro
Nieruchomości na tych piętrach są najbardziej popularne wśród kupujących. Stanowią optymalne rozwiązanie. Nie posiadają wad mieszkania parterowego, a żeby się od nich dostać, nie trzeba pokonywać nadmiernej liczby schodów. Dodatkową zaletą jest lepsza regulacja temperatury jesienią i zimą. Mieszkania na pierwszym i drugim piętrze z każdej strony są osłonięte, co chroni je przed uciekaniem ciepła i pozwala oszczędzić na ogrzewaniu.
Mankamentem tak położonych mieszkań mogą być hałasujący sąsiedzi u góry i długo otwarte punkty usługowe znajdujące się na dole budynku. Poza tym podobnie jak w przypadku nieruchomości parterowych, widok zaoknem pozostaje nieciekawy, a hałas z ulicy może się nieść.
Wyższe piętra
Mieszkanie na piętrach od trzeciego wzwyż pozbawione jest wcześniej wymienionych wad w postaci hałasu z ulicy czy kiepskiego widoku z okna. Ich mankamentem może być jednak brak windy, zwłaszcza w niskich budynkach i kamienicach. W nowym budownictwie ten problem już na szczęście nie istnieje i właściwie każdy blok posiada windę, jednak w budynkach z czasów PRL-u windy instalowano dopiero od pięciu pięter. W niższych lokatorom pozostawały spacery po schodach, które mogą być bardzo męczące dla małych dzieci czyosób starszych. Brak windy utrudnia również wnoszenie cięższych zakupów czy mebli.
Jednak nawet ta sytuacja posiada swoje plusy. Jeśli bowiem zdecydujemy się na mieszkania na wyższym piętrze w bloku bez windy, może to być doskonały argument podczas negocjacji ceny.
Ostatnie piętro
Mieszkania na ostatnim piętrze mogą nastręczać utrudnień w postaci nadmiernej wilgoci, chłodu zimą i gorąca latem. To znaczne mankamenty, które często zniechęcają do wyboru takiej nieruchomości. Z drugiej strony jednak posiada ona także liczne korzyści w postaci pięknego widoku oraz ciszy. Jeśli natomiast wybierzemy nowe budownictwo, to właśnie na ostatnim piętrze budowane są luksusowe penthouse’y o największym metrażu i wyposażone w rozległy taras. One jednak osiągają zazwyczaj najwyższe ceny.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.