KIEDY MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ NAJMU W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM?
Wynajmując mieszkanie lub dom, właściwie w każdej chwili można zdecydować się na wypowiedzenie umowy. Zazwyczaj jednak obie strony obowiązuje czas wypowiedzenia jasno określony w dokumencie. Są jednak sytuacje, w których istnieje możliwość wypowiedzenia najmu w trybie natychmiastowym. Kiedy istnieje taka możliwość? O tym w dzisiejszym artykule.
Podczas wynajmowania mieszkania lub domu najemca i wynajmujący podpisują umowę na czas określony lub nieokreślony. W każdej z tych wersji istnieje możliwość wypowiedzenia umowy przez obie strony. W przypadku umowy na czas nieokreślony można ją wypowiedzieć w każdym momencie z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesięcy, chyba że w umowie określono inaczej. Natomiast przy umowie na czas określony dokument można wypowiedzieć tylko wtedy, gdy jasno został określony okres wypowiedzenia. Jeśli nie ma takiego zapisu, wówczas trzeba czekać do momentu zakończenia umowy.
Jednak w obu przypadkach istnieje możliwość wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym. Kiedy jest to możliwe?
WYPOWIEDZENIE UMOWY NAJMU W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM
Wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym pozwala na jej zerwanie właściwie z dnia na dzień bez względu na to czy był w niej zapis o okresie wypowiedzenia. Taka możliwość istnieje jednak tylko w określonych przypadkach.
Jednym z nich jest sytuacja, w której najemca odkryje w wynajmowanej nieruchomości wady, o których nie został poinformowany wcześniej, a które uniemożliwiają prawidłowe używanie lokalu. Wypowiedzenie w trybie natychmiastowym może również nastąpić w momencie, gdy wynajmujący został poinformowany o wystąpieniu wad w mieszkaniu, ale nie podjął żadnych kroków, by zaradzić sytuacji. Jeśli natomiast odkryte przez najemcę wady są nie do usunięcia, także może on wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wad, które zagrażają życiu lub zdrowiu najemcy oraz innych domowników, nawet jeśli najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.
CO MOŻEMY NAZWAĆ WADĄ, KTÓRA UPOWAŻNIA DO WYPOWIEDZENIA W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM?
Przykładem może być tutaj wybuch gazu w budynku, w wyniku którego budynek został wyłączony z dalszego użytkowania. Jeśli chodzi o wszelkie inne awarie instalacyjne, właściciel mieszkania jest zobowiązany je naprawić. Dopiero wtedy, gdy tego nie zrobi, najemca ma prawo wypowiedzieć umowę.
Warto też pamiętać, że wady mieszkania, które umożliwiają wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym muszą być naprawdę poważne, a nie tylko ograniczać użytkowanie.
W sytuacji wystąpienia takich wad, które upoważniają do wypowiedzenia umowy najmu nieruchomości w trybie natychmiastowym to na najemcy ciąży obowiązek udowodnienia całej sytuacji. W innym przypadku właściciel może się nie zgodzić z naszymi zarzutami i nadal będzie naliczał czynsz.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.