MIESZKANIE W KAMIENICY CZY W BLOKU – CO WYBRAĆ? CZ. 1
Chcąc kupić lub wynająć mieszkanie często stajemy przed decyzją czy postawić raczej na praktyczność nieruchomości w bloku czy jednak „duszę” wnętrza w kamienicy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli i Ty wahasz się, jaki lokal bardziej do Ciebie przemawia, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu, w którym rozstrzygamy wszystkie za i przeciw.
ZALETY MIESZKANIA W KAMIENICY
Co tu dużo kryć, kamienice mają swój urok. Piękna, zabytkowa architektura, finezyjne elewacje, wysokie sufity i duża przestrzeń to główne zalety, których ciężko szukać w blokach. Nieruchomość w kamienicy daje nam również większe możliwości aranżacyjne. Duży metraż można dowolnie urządzić, nie patrząc na powierzchniowe ograniczenia. Dodatkową zaletą są okna, dzięki którym mamy nieograniczony dostęp do światła dziennego.
Kolejny atut tego typu wnętrz to grube ściany, które chronią nas przed hałasem z sąsiednich mieszkań. Nie musimy się martwić, że urządzając imprezę, narazimy się sąsiadom, ani że to oni swoim bytowaniem będą nam nagminnie przeszkadzać. Ponadto stare budownictwo chroni nas przed upałami w lecie. Wchodząc do mieszkania w kamienicy nawet w najbardziej gorący dzień, poczujemy przyjemny chłód, który da wytchnienie.
Dużą korzyścią jest również lokalizacja tego typu nieruchomości. Położone w ścisłym centrum kamienice, zapewniają nam doskonały dostęp do wszelkich usług, komunikacji miejskiej i ofert kulturalnych i rozrywkowych miasta.
WADY MIESZKANIA W KAMIENICY
Mieszkanie w kamienicy ma też jednak swoje wady. Ciężko jest bowiem znaleźć naprawdę atrakcyjne wnętrze. Większość tego typu lokali wymaga gruntownego remontu. Do tego dochodzą minusy związane ze starą zabudową i instalacjami ulegającymi częstym usterkom. Nieruchomości w kamienicach nie są też podłączone do miejskiego ogrzewania. To znacznie zwiększa koszty, gdyż trzeba zainwestować w ogrzewanie gazowe lub elektryczne.
Z ogrzewaniem pojawia się również problem zimą. Często okazuje się bowiem niewystarczające. Duże pomieszczenia trudno się nagrzewają i nie utrzymują ciepła tak jak mieszkania w bloku. Rozwiązaniem może być obniżenie sufitów albo zgoda na wysokie rachunki za prąd lub gaz w okresie zimowym.
Ponadto, jeśli szukamy naprawdę ładnego mieszkania w kamienicy, w odrestaurowanym i odnowionym budynku, musimy liczyć się z jego wysoką ceną lub dużym kosztem wynajmu. Z drugiej strony kamienica to dobry wybór, jeśli chcemy znaleźć coś taniej. Jednak wtedy będziemy musieli się liczyć z koniecznością przeprowadzenia remontu lub zaakceptowaniem niskiego standardu wnętrza.
Kamienice, mimo, że znajdują się w centrum miasta, często też zamieszkiwane są przez margines społeczny. Większość tych nieruchomości to bowiem mieszkania komunalne, co może się wiązać z nieprzyjemnymi sytuacjami z sąsiadami oraz trudnościami ze stworzeniem funduszu na renowację budynku ze względu na niskie przychody pozostałych lokatorów.
Ponadto okna kamienic wychodzą często na gwarne ulice, co powoduje, że hałas dociera do mieszkania, co na dłuższą metę może być uciążliwe. Również osoby zmotoryzowane mogą natknąć się na niedogodności związane z brakiem miejsc parkingowych przy posesji.
Zwieńczeniem wad kamienic jest brak windy i wysokie schody, co utrudnia codzienne funkcjonowanie zwłaszcza osobom starszym, schorowanym czy niepełnosprawnym.
Jak widać, mieszkanie w kamienicy to liczne korzyści, ale też utrudnienia. Dla porównania, w następnym artykule przedstawimy zalety i wady nieruchomości w bloku. Zaprezentujemy też ostateczne rozstrzygnięcie dylematu, który typ lokalu bardziej nadaje się do życia.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.