DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ SWOIM SZEFEM? CZ. 2
Indywidualna działalność gospodarcza staje się coraz bardziej popularną formą prowadzenia biznesu. Dlatego wiele osób się na to decyduje. Copywriting, korepetycje, tłumaczenia, praca w dziedzinie nieruchomości, grafika czy agencje turystyczne – te zawody sprzyjają otwarciu swojego biznesu. Jednak jak to zrobić?
W poprzednim artykule skupiliśmy się bardziej na wszystkim tym, co trzeba przeanalizować, by w ogóle zacząć myśleć o pomyśle założenia własnej działalności gospodarczej. Dziś skupimy się na bardziej pragmatycznych rzeczach. Jakie kroki musisz podjąć, by stać się własnym szefem? Jakich formalności dopełnić? Skąd pozyskać fundusze? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury!
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Od uzupełnienia wniosku CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można to zrobić przez Internet. Interfejs strony, na której można go wypełnić Prod.ceidg.gov.pl, jest przejrzysty i zawiera wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, m.in. o tym, w jakiej formie będziesz płacił podatki lub jak będą wyglądać Twoje prawa i obowiązki jako założyciela. Pamiętaj, że jeśli dochody z Twojej działalności nie przekraczają 50% płacy minimalnej, to nie musisz jej rejestrować. Możesz prowadzić wtedy tzw. działalność nierejestrowaną. Nie masz wtedy obowiązku zgłaszania jej do urzędu.
Jakie informacje musisz podać w formularzu? Z pewnością rodzaj wykonywanej działalności. Przed wpisaniem odpowiedniego określenia w rubryczki, warto zaznajomić się z listą tzw. Polskiej Klasyfikacji Działalności. Znajduje się tam naprawdę szeroki wybór. Ponadto należy podać, m.in. datę rozpoczęcia działalności, wybór opodatkowania, dane personalne, NIP, przewidywaną liczbę pracujących. Za rejestrację w CEIDG nie trzeba uiszczać opłaty. Jest ona całkowicie darmowa.
Następnym krokiem jest załatwienie spraw formalnych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym miejscu będziesz postrzegany dwojako – jako osoba prywatna, czyli „płatnik”, opłacający składki oraz tzw. ubezpieczony. Tam musisz wypełnić jeden z wniosków ZZA lub ZUA. Pierwszy z nich zakłada rejestrację wyłącznie składki zdrowotnej, drugi wszystkich.
Jeśli chodzi o Urząd Skarbowy, to już we wniosku CEIDG, składasz deklarację o formie opodatkowania, jaką chcesz wybrać i rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej. Jeśli nie chcesz zostać czynnym podatnikiem VAT, to urzędu nie musisz już odwiedzać.
Potem już tylko postaraj się o pieczątkę, załóż konto bankowe, skrzynkę mailową, kup sobie wygodny fotel i poczuj się własnym szefem.
SKĄD POZYSKAĆ FUNDUSZE NA WŁASNĄ FIRMĘ?
Chociaż sama rejestracja działalności nic nie kosztuje, to próba jej rozruchu już tak. Dlatego warto zapoznać się z programami i dotacjami, które pozwolą pozyskać pieniądze na start. Oto kilka źródeł, do których możesz zwrócić się po zasoby pieniężne:
- W 2018 roku ruszył projekt „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Platformy start-upowe, przygotowywane przez Ministerstwo Rozwoju, umożliwiają urzeczywistnienie się innowacyjnych pomysłów.
- Możesz liczyć na dotacje z Urzędu Pracy. Jednak ten rodzaj ulgi jest skierowany wyłącznie do osób bezrobotnych, które nie prowadziły wcześniej swojego biznesu.
- Programu BridgeALFA – w ramach projektu można pozyskać nawet do 1 mln złotych inwestycji. Jest on realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
- Projekty unijne – ogłoszeń, dotyczących różnorodnych projektów unijnych skierowanych do wielu podmiotów i instytucji należy szukać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
- Kredyt bankowy.
CZY NIE JEST TO JEDNAK ZBYT WYMAGAJĄCE?
I chociaż może się wydawać, że formalności jest całkiem sporo, to są one i tak skromniejsze niż w poprzednich latach. Dlatego nie warto zrażać się do założenia własnego biznesu. Wybierając ścieżkę zawodową, na przykład agenta nieruchomości, zyskujesz możliwość samodzielnego doboru zleceń. Jesteś o wiele bardziej zmobilizowany do pozyskiwania wiedzy ze swojej branży, bo wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialny za odpowiednie wykreowanie swojego wizerunku. Dostosowujesz swoje obowiązki do osobistego rytmu dnia i nie musisz znosić, często irracjonalnych wymagań swojego szefa. Mieszkania, którymi zarządzasz, możesz polecić z czystym sumieniem, żadna „siła wyższa” nie zmusza Cię do naginania zasad i ubarwiania ofert.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.