DLACZEGO NIE MOGĘ SPRZEDAĆ MIESZKANIA?
Są takie nieruchomości, które trudno sprzedać. To, co było planowane na kilka miesięcy przeciąga się na lata, mimo, że z pozoru wydaje się, że dane mieszkanie czy dom powinno sprzedać się szybciej. Dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny problemów ze sprzedażą nieruchomości.
ZBYT WYSOKA CENA
To najbardziej prawdopodobna przyczyna niemożności sprzedaży nieruchomości. Właściciele chcą zarobić jak najwięcej, często ustalają zbyt wysoką cenę, która w dodatku jest nienegocjowalna. To bardzo zniechęca potencjalnych kupców, sprawiając, że nawet atrakcyjne mieszkanie długo pozostaje bez nabywcy. Jeśli więc i twoja nieruchomość nie chce się sprzedać, zastanów się jeszcze raz nad jej ceną. Pamiętaj, że tu nie liczy się tylko metraż, ale też lokalizacja, budownictwo, piętro oraz stan techniczny. Ostateczna cena powinna być wypadkową wszystkich tych czynników. Pomocne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnego agenta nieruchomości, który pomoże ustalić najbardziej realną cenę.
NIEPRAKTYCZNY PROJEKT
Często zdarza się, że mieszkanie jest po prostu niepraktyczne. Występowanie pokojów przechodnich, zbyt liczne skosy, brak balkonu, niefunkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń – to wszystko zniechęca potencjalnych kupców. Jeśli i nasza nieruchomość na sprzedaż posiada takie niedogodności, trzeba je możliwie najbardziej zakamuflować. Być może potrzebny będzie remont, który pousuwa niektóre wady. Niepraktycznie zaprojektowane mieszkanie powinno też mieć odpowiednio niższą cenę. Kurczowo trzymając się zawyżonej wartości, możemy długo poczekać na finalizację transakcji.
BŁĘDY MARKETINGOWE
Właściciele nieruchomości często sami sobie „strzelają w kolano” podczas prób sprzedaży. Wystawiają niechlujne ogłoszenia, nie przygotowują należycie mieszkania do oględzin, zapominając, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Nie strońmy więc od gruntownych porządków i home stagingu przed wizytą oglądających. Równie skrupulatnie mieszkanie powinno być przygotowane przed zrobieniem zdjęć do ogłoszenia. Nie traktujmy też po macoszemu opisu oferty. Tworząc go, skupmy się na języku korzyści, zachwalając faktyczne zalety mieszkania. Pamiętajmy jednak, by zamieścić w ogłoszeniu wszelkie informacje mogące interesować potencjalnego kupca. Ich brak może spowodować, że przeglądający w ogóle nie weźmie naszej oferty pod uwagę.
PODEJŚCIE WŁAŚCICIELA
Nastawienie właściciela do procesu sprzedaży nieruchomości również ma niebagatelne znaczenie. Jeśli zależy nam na szybkiej transakcji, nie unikajmy odbierania telefonów od potencjalnych zainteresowanych i odpisywania na maile. Zwlekanie może odstraszyć wielu kupców.
Równie istotną kwestią jest spojrzenie na swoje mieszkanie obiektywnie i zdanie sobie sprawy zarówno z jego wad, jak i zalet. Usilne utrzymywanie, że jest to najbardziej wyjątkowa nieruchomość na rynku i przy tym zawyżanie jej ceny, nie przysporzy nam chętnych kupców. Postarajmy się też okiełznać swoje emocje podczas kontaktu z oglądającymi. Nasze obruszanie się na każdą uwagę czy zapytanie nie sprzyja nawiązaniu dobrej relacji biznesowej, od której zależy powodzenie przedsięwzięcia.
Próbując sprzedać mieszkanie, można popełnić wiele nieświadomych błędów, które utrudniają finalizację transakcji. Jeśli i twoja nieruchomość widnieje wśród innych ofert dobre kilkanaście miesięcy, to jest to jasny sygnał, że robisz coś źle. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który zdiagnozuje niedociągnięcia i podrasuje twoją ofertę tak, by obie strony transakcji były zadowolone.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.