NA JAKIE NIESPODZIANKI MUSISZ BYĆ PRZYGOTOWANY, PLANUJĄC BUDOWĘ DOMU?
Każdy z nas marzy o tym, by stworzyć wyjątkowy dom pełen ciepła i radości. Prawdą jest, że mieszkanie tworzą ludzie i wyjątkowa atmosfera. Prawdą jest również, że niebagatelne znaczenie ma to, jak ono wygląda. Otoczenie, metraż, aranżacja wnętrz oraz rodzaj zabudowania są z pewnością kwestią, którą rozważa się, chcąc kupić bądź wybudować własne gniazdo. Jeśli chcesz nabyć mieszkanie, dajmy na to w Katowicach, warto zwrócić się do specjalistów z agencji nieruchomości. Natomiast, jeśli planujesz budowę, przed przystąpieniem do prac warto zdobyć wiedzę, która pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.
GDZIE MOŻESZ POSTAWIĆ DOM? ZMIANY W 2018
Kluczową kwestią jest zorientowanie się w sprawie potencjalnych miejsc, w których bez przeszkód możesz wznosić mury swojego domu. Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym z 2018 roku mówi o tym, iż minimalna odległość obiektu budowlanego od granicy lasu ma wynosić przynajmniej 4 metry, jeśli owa granica leży na działce obok. Jest to wyraźna zmiana w porównaniu do zaleceń z roku 2017, ponieważ wtedy dystans ten nie mógł być mniejszy niż 12 metrów. Jeśli granica lasu znajduje się na naszej działce, można rozpocząć budowę bezpośrednio przy niej.
Warto zwrócić uwagę na wymiary lokalizacyjne w obrębie własnej działki. Według najnowszych wytycznych, usytuowanie nieruchomości na granicy posesji bądź w odstępie do 1,5 metra od granicy działki będzie możliwe w sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ją zakłada. W znacznym stopniu może to przyspieszyć rozpoczęcie robót budowlanych, ponieważ inwestor nie musi składać wniosku o zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Jest to ukłon w stronę właścicieli wąskich działek. Wspomniane wyżej okoliczności ulegają zmianie, jeśli właściciel chciałby zwrócić drzwi lub okna w kierunku sąsiedniej działki budowlanej. Wtedy uzyskanie pozwolenia będzie konieczne.
Rok 2018 przyniósł też znaczące zmiany dla inwestorów nieindywidualnych. Dogodnym rozwiązaniem podczas budowy osiedli było tzw. „etapowanie inwestycji”. Polegało ono na tym, że pozwolenie na budowę otrzymywało się na każdy pojedynczy budynek, który mógł funkcjonować samodzielnie. Atutem takiego rozwiązania była również możliwość realnego rozłożenia kosztów inwestycji. W przypadku braku pozwolenia na etapowanie, deweloper jest zmuszony do przedstawienia kompletnego projektu, który będzie zawierał również takie informacje jak ilość miejsc parkingowych oraz liczba mieszkańców.
NA CO NIE BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ POZWOLENIA BUDOWLANEGO?
Powstała lista obiektów, na które właściciel indywidualny nie będzie potrzebował pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosi planowane rozpoczęcie robót budowlanych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:
- Budowa ogrodzeń
- Budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.
- Budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych.
- Docieplenie budynków o wysokości do 25 metrów.
- Budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2.
Powyższa lista jest jedynie próbką tego, co zawierają punkty wyszczególnione w artykule 29 ustawy Prawa Budowlanego. Dlatego warto się z nią bliżej zapoznać, by nie wykonywać niepotrzebnych czynności.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.