KUPNO MIESZKANIA – KTÓRE PIĘTRO WYBRAĆ?
Jednym z podstawowych problemów pojawiających się podczas kupna mieszkania w Katowicach, a także w każdej innej części Polski, jest wybór piętra, na którym ma znajdować się mieszkanie. Na której kondygnacji budynku mieszka się najwygodniej? Na to pytanie rzecz jasna uniwersalnej odpowiedzi nie ma. Postarajmy się jednak przeanalizować wszelkie plusy i minusy różnych rozwiązań.
PARTER
Parter, czyli najniższa kondygnacja budynku, uważana jest przeważnie za niezbyt atrakcyjny wybór. Utarło się, że z racji na nisko umieszczone okna, mieszkanie na parterze narażone będzie w większym stopniu na włamania. W starszym budownictwie bywało też, że były to mieszkania zimniejsze, przez co wzrastały koszty ogrzewania. Poza tym widok z okna i ciągle przewijający się za nim przechodnie to również coś na tyle niekomfortowego, że jest w stanie zniechęcić wiele osób do takiej opcji. W nowszym budownictwie nie spotkacie się jednak z problemem wyższych kosztów ogrzewania. Mieszkania są też coraz lepiej zabezpieczone, wiec kwestia włamań również ma obecnie mniejsze znaczenie. Jak widać, zła opinia o mieszkaniach parterowych to w dużej mierze mit. Poza tym, mieszkanie takie doskonale sprawdzi się dla osób starszych, z problemami zdrowotnymi, a także z małymi dziećmi, ponieważ nie będzie wymagało długiego, męczącego wchodzenia po schodach. Dodatkowo parterowe mieszkania do kupienia w Katowicach i innych dużych miastach mogą być tańsze niż na innych piętrach.
PIERWSZE/DRUGIE PIĘTRO
Potocznie mieszkania na pierwszym i drugim piętrze, czyli te ze „średnich” pięter, uważa się za najbardziej przystępne. Znika całkowicie problem termoizolacji, mieszkańcy czują się bezpieczniej, a dotarcie do mieszkania nawet w bloku bez windy wciąż nie jest tak dużym kłopotem. Przekłada się to jednak oczywiście na ceny mieszkań i za lokal na tych piętrach trzeba zapłacić więcej. Minusem mieszkań na pierwszym i drugim piętrze może być sąsiedztwo, ponieważ jesteśmy otoczeni innymi lokalami z każdej strony, co może generować hałas, ryzyko zalania i inne niedogodności.
OSTATNIE PIĘTRA
Tak jak parter, tak również najwyższe piętra w budynkach naznaczone są pewnego rodzaju stereotypami. Stereotypem na pewno nie jest problem aranżacyjny w takim wnętrzu ze względu na ukośne ściany – z tym na pewno trzeba się liczyć. Pękanie sufitu, wilgoć, problemy z nadmiernym wychładzaniem się i nagrzewaniem lokalu – to dotyczy z reguły tylko starszego budownictwa. W nowszych budynkach stosuje się rozwiązania budowlane zapewniające znacznie większy komfort mieszkania. Bez windy też trudno będzie dostać się na ostatnie piętro osobie starszej lub z dużymi zakupami. Wybór ten ma jednak swoje plusy. Jest idealny dla osób ceniących spokój – brak hałasu na klatce schodowej oraz mniej bezpośrednich sąsiadów. Lokale na ostatnich piętrach są też często większe i posiadają nawet tarasy, co gwarantuje natomiast doskonałe widoki, jeśli budynek znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji.
Które piętro wybrać? To zależy wyłącznie od Was. Jeśli szukacie mieszkania w starszym budownictwie, to rzeczywiście najkorzystniejsze będą „średnie” piętra. Gdy zaś jest to nowszy budynek, to śmiało możecie dopasować wybór do własnych potrzeb – każde piętro ma bowiem zarówno swoje wady, jak i wiele zalet.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.