JAK PRZEKSZTAŁCIĆ PRAWO UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI?
Dzięki prawu użytkowania wieczystego, wiele gruntów, które nie mają sprecyzowanego przeznaczenia, może zostać zagospodarowanych przez inwestorów. Zyskują na tym wszyscy – nabywcy prawa nie muszą wykładać od razu znacznej sumy, a Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na twórczy ruch w obrębie swoich granic terytorialnych, który przyniesie np. nowe miejsca pracy i uatrakcyjni dane terytorium. Prawo własności stwarza nowe możliwości. Jednak nie dla wszystkich. Zobacz, kto może liczyć na to przekształcenie, wynikające z ustawy.
CZYM JEST PRAWO UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO?
Prawo użytkowania wieczystego jest zjawiskiem, będącym po środku prawa własności a prawa użytkowania ograniczonego. Cała procedura polega na tym, że użytkownik użytkuje nieruchomość gruntową, której właścicielem jest Skarb Państwa, województwo, powiat bądź gmina. Najemcy wieczystemu przysługuje podobna ochrona jak ta, którą ma właściciel. Do użytkowania mogą pretendować zarówno osoby fizyczne, jak i prawne na czas określony. Limit czasowy jest właśnie jednym z wyróżników prawa użytkowania wieczystego. Określa się go zazwyczaj na 99 lat. W niektórych przypadkach wynosi on mniej, jednak nie może być krótszy niż 40 lat. Dodatkowo, użytkownik przed upływem umówionego okresu może starać się o jego przedłużenie. Jest to specyficzne dla polskiego prawa cywilnego zjawisko, które wprowadzono w czasach PRL-u na wzór sowieckich rozwiązań.
WADY I ZALETY PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO
Jedną z zalet użytkowania wieczystego jest kwestia materialna. Wysokość opłat wynosi 0,3 – 3% ceny nieruchomości. Nabywca nie musi zatem ad hoc wykładać znacznej sumy pieniędzy. Pozwala mu to odciążyć swój budżet i optymalnie zaplanować inne wydatki. Drugim atutem jest długi okres użytkowania. Budując osiedle mieszkaniowe, dajmy na to w Katowicach, bądź stawiając tam centrum handlowe, termin blisko stu lat jest niezwykle odległy w porównaniu z perspektywą zysku. Do tego czasu w większości wszystkie założenia z biznesplanu się zrealizują. Niestety, z prawem użytkowania wieczystego są związane określone ograniczenia. Pewnym zagrożeniem jest przyrost cen nieruchomości. Trajektoria tego rynku jest zmienna, zatem wysokość opłat liczona w procencie od nieruchomości może znacznie wzrosnąć. Ponadto cel, na którym ma być wybudowany obiekt jest z góry określony w umowie. Jeśli nabywca nie wywiąże się na przykład z wzniesienia określonej ilości domów, to właściciel może mu tę umowę wypowiedzieć.
OD PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO DO PRAWA WŁASNOŚCI
W lipcu 2005 roku została uchwalona ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Dotyczy ona właścicieli lokalów lub osób fizycznych, mających współudział w budynku. Warunkiem przejścia na własność jest zaświadczenie, że lokal był przeznaczony z myślą o celach mieszkalnych. Ustawa zastrzega, że nieruchomości przekształcane po 13 października 2005 roku w budynki mieszkalne, bądź wykorzystywanie w tym czasie gruntów pod zabudowę mieszkalną (jeżeli wcześniej pełniły inną funkcję) nie będą podlegały przekształceniom. Wśród gruntów, które zostaną nadane jako własność są te, na których zbudowane są domy jednorodzinne, budynki wielolokalowe, w których co najmniej jeden lokal jest wyodrębniony na własność, garaże lub miejsca postojowe przynależne do mieszkania.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.