JAK BEZPIECZNIE WYNAJĄĆ MIESZKANIE? – PORADNIK DLA NAJEMCY CZ. 1
Wynajmowanie mieszkania wiąże się z ryzykiem nie tylko dla właściciela nieruchomości, ale także dla najemcy. Zanim więc zdecydujemy się zamieszkać w danym lokalu, warto sprawdzić kilka istotnych kwestii. Przedstawiamy je w dzisiejszym artykule.
OGŁOSZENIE A RZECZYWISTOŚĆ
Zanim wybierzesz się na oględziny mieszkania, dokładnie przeczytaj ogłoszenie. Będąc na miejscu, będziesz mógł porównać opis z rzeczywistością. Jeśli okaże się, że różnice między tym, co było napisane w ogłoszeniu, a tym jak jest, są znaczne, trzeba się zastanowić, czy jesteśmy w stanie je zaakceptować. Jeśli tak, to rozbieżności będą znakomitą kartą przetargową w negocjowaniu wysokości czynszu.
SPRAWDŹ, KTO JEST WŁAŚCICIELEM MIESZKANIA
Przed podpisaniem umowy masz prawo żądać okazania aktu własności nieruchomości i odpisu z księgi wieczystej. Jeśli osoba deklarująca się jako właściciel odmawia, powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli wynajmujący twierdzi, że to mieszkanie kogoś z rodziny. Wtedy masz prawo do wglądu w pełnomocnictwo, by mieć pewność, że ta osoba ma prawo wynająć Ci lokal.
NIE MUSISZ SIĘ SPOWIADAĆ
Często zdarza się, że właściciele chcą wiedzieć wszystko o swoim lokatorze. Ale wynajem mieszkania to nie spowiedź. Nie musisz odpowiadać na pytania, kiedy wracasz do domu, czy pijesz alkohol lub czy jesteś w związku itp. Jeśli ktoś naciska, pomyśl o tym, do czego posunie się w dalszej perspektywie, by naruszyć twoją prywatność. Zbyt wścibski właściciel nigdy nie jest dobrym sygnałem.
NIE WYNAJMUJ MIESZKANIA BEZ UMOWY
Wynajmując mieszkanie, zawsze podpisuj umowę. Jest to zabezpieczenie zarówno dla Ciebie, jak i dla właściciela. Na podstawie tego dokumentu, nie będzie problemu przy opuszczaniu nieruchomości i masz gwarancję, że nie zostaniesz wyrzucony z lokalu z dnia na dzień.
USTAL WARUNKI PŁATNOŚCI
Podczas podpisywania umowy, warto porozmawiać o płatnościach i sposobie ich uiszczania. Istotny będzie termin, wysokość czynszu oraz to, kto odpowiada za rachunki. Jeśli tradycyjna płatność do 10-go każdego miesiąca Ci nie pasuje, to jest to dobry moment, by wynegocjować przesuniecie tego terminu. Pamiętaj, by wszystkie ustalenia znalazły się w umowie.
KTO NAPRAWIA USTERKI
O tym, kto za co odpowiada, mówi ustawa o ochronie praw lokatorów. Jednak właściciel i najemca mogą ustalić własne zasady, które są nadrzędne wobec kodeksu. Jeśli np. wynajmujący mieszka daleko i nie jest w stanie reagować na każdą usterkę, można ustalić, że sami będziemy sprawować pieczę nad mieszkaniem w zamian za niższy czynsz. Jeśli jednak nie dokonamy tego typu ustaleń, to wspominana ustawa mówi, że do obowiązków najemcy należy: utrzymanie lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno – sanitarnym, ochrona przed uszkodzeniem lub dewastacją części wspólnych budynku, naprawa i konserwacja podłóg, posadzek ,wykładzin, płytek, kafelków, drzwi, okien, ścian, sufitów, tynków, mebli sprzętu kuchennego, AGD, wyposażenia łazienki, bezpieczników, gniazdek, łączników, pieców, centralnego ogrzewania oraz dbanie o drożność rur i naprawy w przewodzie odpływowym.
Z kolei właściciel mieszkania odpowiada za wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę podłóg, posadzek, wykładzin, tyków, grzejników oraz naprawę instalacji wodociągowej, gazowej, elektrycznej i ogrzewania.
To tylko część elementów, o których warto pamiętać podczas wynajmu mieszkania. Pozostałe kwestie omówimy szczegółowo w kolejnym artykule.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.