KIEDY W MIESZKANIU JEST ZA GORĄCO...
Pogada za oknem coraz piękniejsza, temperatury rosną. Może to jeszcze nie upały, ale nigdy nie wiadomo, kiedy pierwsze letnie dni rozgoszczą się u nas na dobre. Oczywiście wszyscy uwielbiamy, gdy jest ciepło, ale zbyt wysoka temperatura daje się nam we znaki. Najlepszym schronieniem przed zbyt intensywnym słońcem może okazać się własne mieszkanie. Ale co, kiedy i w domu parno i nie ma czym oddychać. Oto kilka prostych sposobów, jak ochłodzić dom latem.
KLIMATYZACJA
Klimatyzacja mogłaby się wydawać najprostszym pomysłem ochłodzenia wnętrza nieruchomości. Niestety, sposób ten nie należy do najtańszych, a poza tym trzeba mieć pozwolenie od spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty na jej montaż. Jeśli mieszkamy w zabytkowej kamienicy zgodę musi wydać dodatkowo konserwator zabytków. Ponadto klimatyzacja, mimo swojego efektywnego działania, niekorzystnie wpływa na skórę i włosy, a do tego zwiększa ryzyko przeziębień. Warto mieć to na uwadze, szczególnie wtedy, gdy posiadamy dzieci.
WIATRAKI
Dobrą alternatywą dla klimatyzacji są wiatraki. Począwszy od wersji mini, którą możemy wrzucić do torebki i zabrać ze sobą wszędzie, przez wentylatory stojące, po modele podwieszane pod sufitem. Wybór jest naprawdę duży i od nas zależy, na co postawimy. By jednak wentylatory spełniły swoje zadanie, trzeba pamiętać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Dalego obojętnie jak gorąco by nie było na zewnątrz, należy otworzyć okno w pomieszczeniu, w którym działa wiatrak. Dobrą wskazówką na uzyskanie chłodnego nawiewu, jest postawienie przed wentylatorem zamrożonej butelki z wodą.
OTWIERAJ OKNA
Upał panujący na dworze może zniechęcić do otwierania okien, ale tylko w ten sposób zapewnimy w mieszkaniu ruch powietrza, który obniży temperaturę. Jeśli masz to szczęście, że mieszkanie wychodzi na obie strony bloku, otwórz okna tak, by wytworzyć przyjemny przeciąg. Warto przy tym zaciągnąć żaluzje i rolety, które ochronią przed agresywnym słońcem i zapobiegną nagrzewaniu się pomieszczeń.
UNIKAJ DODATKOWEGO OGRZEWANIA
Pamiętaj, że wszystkie urządzenia w mieszkaniu wytwarzają dodatkową energię, czyli ciepło, nagrzewając w ten sposób wnętrza. Upalne dni to więc idealna wymówka na zamówienie obiadu z dostawą do domu, by uniknąć gotowania. Unikaj także nadmiernego działania urządzeń elektronicznych takich jak laptopy, komputery czy telewizory, które dodatkowo podwyższą temperaturę.
To, jak mieszkanie zachowuje się pod wpływem wyższych temperatur, to często pomijana kwestia przy zakupie czy wynajmie nieruchomości. A szkoda, bo od niej bowiem zależy nasz komfort przez 2 – 3 miesiące w roku. Przed dokonaniem zakupu lub wynajęciem mieszkania dopytujmy więc, czy lokal ma tendencję do przegrzewania się, czy raczej uraczy nas przyjemnym chłodem wtedy, gdy będziemy tego potrzebować.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.