JAK BEZPIECZNIE WYNAJMOWAĆ MIESZKANIE? – PORADNIK DLA WŁAŚCICIELA
Wynajem mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, na jakich lokatorów trafimy i czy będą oni terminowo płacić czynsz. Na szczęście, istnieje kilka sztandarowych zasad, których warto przestrzegać, zanim udostępnimy lokal obcym osobom. Oto nasze wskazówki, dzięki którym wynajmujący będzie mógł spać spokojnie.
PODPISUJ UMOWĘ
Umowa najmu to zabezpieczenie zarówno dla właściciela, jak i dla najemcy. Zawierając ją ustnie narażamy się na liczne niedogodności. Ciężej będzie cokolwiek wyegzekwować od problematycznego lokatora, wszelkie szkody wynikające z powierzenia mieszkania obcej osobie najprawdopodobniej odbiją się na Tobie. Poza tym, umowa pozwala uregulować wszelkie aspekty związane z płatnościami, długością trwania najmu, co znacznie ułatwia późniejsze relacje między obiema stronami. Pamiętaj też, że im bardziej szczegółowy dokument, tym lepiej dla Ciebie. Warto go także omówić z najemcą przed podpisaniem, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
NAJEM OKAZJONALNY
Najem okazjonalny to forma umowy, której celem jest zadbanie o interesy właściciela. Dokument ten znacznie ułatwia pozbycie się lokatora, gdy ten nie płaci czynszu. Najemca musi bowiem wskazać w niej ewentualne miejsce, do którego przeniesie się, jeśli nie wywiąże się z umowy. Eksmisja też jest realizowana nie przez sąd, ale na podstawie egzekucji komorniczej.
Minusem najmu okazjonalnego jest konieczność podpisania umowy przez obie strony u notariusza, a także konieczność zgłoszenia dochodów z najmu do Urzędu Skarbowego.
PŁAĆ PODATKI
Dla własnego dobra i bezpieczeństwa, warto odprowadzać podatki z wynajmu mieszkania. Oszczędzimy sobie stresu związanego z ewentualną kontrolą. A w razie konfliktów z najemcą, nie damy mu możliwości szantażowania nas nasłaniem takiej kontroli.
WERYFIKUJ LOKATORÓW
Udostępniając nieruchomość osobom trzecim, zawsze sprawdzaj, kto ma w niej zamieszkać. Warto poznać każdego lokatora osobiście oraz sprawdzić jego tożsamość. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy trafi się na oszusta. Umowę podpisuj ze wszystkimi lokatorami, a nie tylko z jednym, to da Ci większe zabezpieczenie na przyszłość.
PROTOKÓŁ ZDAWCZO – ODBIORCZY
To bardzo przydatny dokument, o którym wielu właścicieli zapomina, a dzięki niemu można zaoszczędzić sobie wielu sporów. Ważne jednak, by wpisać w nim nie tylko odczyt liczników, ale też stan każdego z pomieszczeń na dzień przekazania klucz najemcy. Na podstawie tego dokumentu będzie można określić ewentualne potrącenia z kaucji wynikające z uszkodzeń powstałych w lokalu w czasie użytkowania przez najemcę.
REAGUJ NA ZGŁOSZENIA
Jeśli lokator zgłasza jakąś usterkę, zawsze warto ją zweryfikować, nawet jeśli nie wynika ona z Twojej winy. Cieknący kran może się bowiem skończyć zalaniem sąsiada, a wtedy to ty będziesz odpowiedzialny za pokrycie kosztów związanych z naprawą.
ROZLICZAJ SIĘ Z KAUCJI
Kaucja to kwota zwrotna i, o ile w toku wynajmu mieszkania nie pojawiły się żadne straty, które mogłaby ona pokryć, właściciel ma obowiązek zwrócić ją najemcy w całości w ciągu 30 dni od daty
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.