Marta Kulawik
Ceny mieszkań w Katowicach (III kwartał 2017 roku)
Agent nieruchomości pomoże ci szybciej i korzystniej sprzedać mieszkanie
W trzecim kwartale 2017 r. na rynku nieruchomości w aglomeracji śląskiej ceny rosną. Dotyka to zarówno mieszkań z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Jak kształtowały się zmiany w ostatnich miesiącach? Czy ceny wzrosły do analogicznego okresu w ubiegłym roku? Jaki czynnik wpływa na popyt na mieszkania w aglomeracji śląskiej?
Wyższe ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach
W trzecim kwartale średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w Katowicach uległy zwiększeniu. Przede wszystkim wzrosły ceny mieszkań o powierzchni 40-60 m2 (o 4,1%) i 60-80 m2 (o 4,2%). Należy zauważyć, że zmiany nie dosięgnęły mieszkań o powierzchni wyższej niż 80 m2, gdyż ich cena nie uległa podwyższeniu.
Mediana cen transakcyjnych na rynku pierwotnym w trzecim kwartale wynosiła 5 300 zł/m2 i była wyższa od średniej ceny transakcyjnej. To zaś oznacza, że większość mieszkań sprzedawano drożej niż wynosi średnia cena transakcyjna.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach (zł/m2)
*) ilość m2 do kupienia za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Katowicach po średniej cenie transakcyjnejŹródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2017 r.
Droższe mieszkania na rynku wtórnym w Katowicach
Na rynku wtórnym średnie ceny ofertowe minimalnie zmniejszyły się, ale i tak średnie ceny transakcyjne w odniesieniu do roku ubiegłego oraz kwartału drugiego uległy zwiększeniu. Podobnie jak na rynku pierwotnym dotknęło to najbardziej segmentu mieszkań o powierzchni 40-60 m2 (ceny wzrosły o 9,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem) i 60-80 m2 (ceny zwiększyły się o 8,7% w odniesieniu do ubiegłego kwartału).
Mediana cen na rynku wtórnym w Katowicach wynosiła 3 706 zł/m2. W związku z tym była niższa niż średnia cena transakcyjna, czyli większość mieszkań sprzedawano poniżej tej wartości.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach (zł/m2)
*) ilość m2 do kupienia za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Katowicach po średniej cenie transakcyjnejŹródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2017 r.
Wysokie ceny na rynku wtórnym w miastach aglomeracji śląskiej
Niezmiennie do poprzednich kwartałów najdrożej mieszkania w aglomeracji śląskiej można było kupić w Katowicach i Tychach, a także w Gliwicach, Jaworznie i Mikołowie. Ich wartość przekraczała 3 000 zł/m2. Warto tutaj zwrócić uwagę, że w Katowicach odnotowano najwyższe tempo wzrostu cen do poprzedniego kwartału.
Najniższe ceny za mieszkania występowały w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Piekarach Śląskich. Co ciekawe w ostatnim z wymienionych miast można zauważyć także znaczny wzrost cen do poprzedniego kwartału. Podsumowując, w trzecim kwartale 2017 r. pogłębiła się rozpiętość cen za mieszkania w miastach, gdzie można je było kupić najdrożej i najtaniej. W drugim kwartale wynosiła 1 531 zł/m2, natomiast w trzecim już 1 697 zł/m2.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach i niektórych miastach aglomeracji śląskiej (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2017 r.Dofinansowanie MdM w województwie śląskim i Katowicach
Niewątpliwym czynnikiem, który wspomógł popyt na mieszkania w aglomeracji śląskiej, jest rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”. Z programu można było skorzystać zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W województwie śląskim od początku istnienia programu złożono aż 8502 wniosków (to 8,7% z wszystkich wniosków w Polsce) w tym 6124 wniosków na rynku wtórnym. Dofinansowanie na obu rynkach w województwie śląskim wyniosło 193,0 mln zł. W samych Katowicach do tej pory rozpatrzono 1204 wnioski i ich wartość wynosi 31,0 mln zł.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.