PODNAJEM – CZYM JEST I JAKIE SĄ Z NIEGO KORZYŚCI?
Podnajem mieszkania to sytuacja, w której osoba wynajmuje lokal od właściciela, by następnie udostępniać go na pokoje osobom trzecim. By było to możliwe, osoba podnajmująca musi uzyskać zgodę właściciela. Sytuacja ta posiada wiele zalet, zarówno dla właściciela nieruchomości, podnajmującego, jak i przyszłych lokatorów.
Podnajem daje wiele korzyści wszystkim stronom. Może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą się zajmować wynajmem swojego mieszkania, nie mają na to czasu i męczą ich ciągle zmiany lokatorów. W takiej sytuacji właściciel może znaleźć osobę, która zechce wynająć całe mieszkanie na długoterminowy okres np. kilku lat. W ten sposób właściciel nieruchomości zapewnia sobie stały, pewny dochód z wynajmu, a podnajmujący przejmuje odpowiedzialność za zapewnienie lokatorów w mieszkaniu, czerpiąc przy tym korzyści z nadwyżek finansowych. Wynajem jednego pokoju jest bowiem droższy niż wynajmowanie całej nieruchomości.
KIEDY PODNAJEM SIĘ OPŁACA?
Sytuacja jest opłacalna przede wszystkim dla mieszkańców dużych, akademickich miast, gdzie większość wynajmujących stanowią studenci i ludzie młodzi, którzy przyjechali na zarobek. Wynajmowanie mieszkania studentom wiąże się z licznym niedogodnościami: częstą rotacją, brakiem chętnych na miesiące wakacyjne czy przymus tworzenia osobnych umów dla każdego lokatora. W takiej sytuacji instytucja podejmującego będzie idealnym rozwiązaniem. Zaprawni on stały dochód właścicielowi i odciąży go od żmudnych poszukiwań lokatorów.
KORZYŚCI DLA PODNAJMUJĄCEGO
Jednak nie tylko właściciel zyskuje na podnajmie. Dla podnajmującego jest to świetny sposób na zarabianie pieniędzy. Jeśli bowiem wynajmie 3-4 osobowe mieszkanie jako całość, zapłaci mniej, niż jeśli miałby wynajmować każdy pokój z osobna. W ten sposób zysk z wynajmu osobnych pokoi płynie wprost do jego kieszeni. Tym sposobem podnajemca może generować wpływy bez inwestowania we własną nieruchomość.
KORZYŚCI DLA LOKATORÓW
Przyszli lokatorzy podejmowanego mieszkania także czerpią korzyści z tej sytuacji. Przede wszystkim mają możliwość wynajmu jednego pokoju, a nie całego mieszkania, co jest dla nich zdecydowanie korzystniejszą pod względem finansowym opcją. Bez problemu też podpiszą umowę tylko na okres roku akademickiego, podnajemcy bowiem nie będzie zależało, by wynajmować na jak najdłuższy czas.
WADY PODNAJMU
Największą wadą tego rozwiązania jest znalezienie zaufanej osoby, która faktycznie przejmie pieczę nad mieszkaniem i będzie regularnie płacić. Warto więc zabezpieczyć się odpowiednio sformułowaną umową, by w razie czego nie mieć nieprzyjemności.
Z kolej osoba podnajmująca musi mieć świadomość obowiązków, jakie przed nią stoją. To na jej barkach ciążyć teraz będzie poszukiwanie lokatorów, egzekwowanie do nich opłat i szybkie znajdowanie kolejnych osób w sytuacji, gdy ktoś zdecyduje się na wyprowadzkę. Warto więc przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na podjęcie takiej odpowiedzialności.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.