JAK OCENIĆ STAN TECHNICZNY MIESZKANIA?
Stan techniczny mieszkania to jeden z ważniejszych czynników wpływający na decyzję o kupnie nieruchomości. Niestety, jest to aspekt, który ciężko ocenić na pierwszy rzut oka, zwłaszcza jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy. Jednak nawet wtedy, warto przyjrzeć się wnikliwie przyszłemu domostwu, gdyż ewidentne niedociągnięcia jesteśmy w stanie zauważyć sami. Co do specjalistycznych kwestii, dobrze poprosić o pomoc specjalistę, który zweryfikuje dla nas najważniejsze elementy stanu technicznego mieszkania.
OBEJRZYJ MIESZKANIE W CIĄGU DNIA
Światło dzienne potrafi obnażyć wiele niedociągnięć. To czego nie widać po zmierzchu, jest idealnie dostrzegalne, gdy zrobi się jasno. Umówmy się więc na oględziny w godzinach przedpołudniowych. W ten sposób łatwiej nam będzie dokładnie obejrzeć lokal.
POZNAJ PLAN MIESZKANIA ZE STANEM FAKTYCZNYM
Na oglądanie potencjalnego przyszłego mieszkania najlepiej wybrać się z jego planem oraz umową kupna. Dzięki rysunkom sprawdzimy, czy instalacja znajduje się tam, gdzie powinna, a w mieszkaniu użyto obiecanych w umowie materiałów wykończeniowych.
ZABIERZ NARZĘDZIA
Podczas oględzin przyszłego lokum przydadzą się podstawowe narzędzia, takie jak miarka, poziomica, stalowy kątownik. Nie krępuj się ich wykorzystać, w końcu kupno mieszkania to poważna inwestycja, a ty zdecydowanie nie chcesz brać kota w worku. Narzędzia pomogą ci sprawdzić czy metraż się zgadza i czy ściany są proste. Do tego obejrzyj dokładnie okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, sufit, ściany i podłogi. Nie zapomnij o tarasie lub balkonie.
SKORZYSTAJ Z POMOCY SPECJALISTY
Oględziny mieszkania przez inspektora budowlanego to koszt raptem 200-300 zł. Nie jest to duży wydatek, zważywszy, że może cię uchronić przed gruntownym remontem w przyszłości. Specjalista oceni stan instalacji elektrycznej, wodnej, ogrzewania. Oceni również stan samego budynku, jego elewacji, dachu. Jest to ważny element, zwłaszcza jeśli chcemy kupić mieszkanie w starym budownictwie np. kamienicy.
SPRAWDŹ GARAŻ I PIWNICĘ
Przed podpisaniem umowy kupna warto także zajrzeć do innych pomieszczeń, obiecanych w dokumencie. Mogą być nimi garaż, piwnica, pomieszczenia gospodarcze czy miejsce parkingowe.
ZAWRZYJ USTERKI I POPRAWKI W PROTOKOLE
Po zapoznaniu się z protokołem odbioru, zawrzyj w nim wszelkie swoje uwagi. Wypisz dostrzeżone usterki i niedociągnięcia w wykończeniu mieszkania, które uważasz, że powinny być zrobione przez właściciela przed sprzedażą lokalu. W protokole powinien znaleźć się także termin usunięcia wad. Po spisaniu wszystkiego, pamiętaj by nie podpisywać dokumentu do momentu, aż właściciel nie wprowadzi umówionych poprawek.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.