CZY WARTO WYNAJMOWAĆ MIESZKANIE NA POKOJE?
Wynajmem mieszkania nie musi się ograniczać do udostępnienia jego powierzchni tylko jednej osobie. Istnieje również możliwość wynajmu na pokoje. Takie rozwiązanie cieszy się największą popularnością w miastach akademickich, gdzie przebywa sporo studentów. Dla nich wynajmem pokoju jest zdecydowanie bardziej korzystny finansowo nisz wynajmem całego mieszkania. Jednak nie tylko studenci korzystają z tego typu okazji, także inne osoby młode, których finanse nie pozwalają opłacić czynszu za cały lokal oraz osoby, które są nowe w mieście np. przyjechały w celach zarobkowych i potrzebują niedrogiego lokum na początek.
CECHY MIESZKANIA NA POKOJE
By z sukcesem i zyskiem wynajmować mieszkanie na pokoje, lokal powinien spełniać określone standardy. Najlepiej, jeśli w nieruchomości znajdować się będą 3-4 jednoosobowe pokoje o powierzchni co najmniej 8 mkw. każdy. Ponadto wnętrza nie mogą być przechodnie oraz powinny zostać wyposażone w drzwi zamykane na klucz, co da mieszkańcom poczucie prywatności i bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli przed wspólnym zamieszkaniem nie znali się. Warto pomyśleć także o przestrzeni wspólnej, pomijając kuchnię i łazienkę, gdzie domownicy będą mogli spędzać razem czas, zapraszać gości czy oglądać telewizję. Ponadto dzisiejszym standardem jest Internet w mieszkaniu, jeśli więc jeszcze go nie założyliście, to trzeba to zrobić jak najszybciej. Potencjalni lokatorzy z pewnością będą o niego pytać.
ZALETY I WADY WYNAJMU MIESZKANIA NA POKOJE
Największą zaletą tego typu rozwiązania jest oczywiście zysk. Opłata za wynajmem pokoju jest bowiem wyższa w stosunku do ceny jednego metra kwadratowego powierzchni. Jednak by móc cieszyć się wyższymi wpływami z wynajmu, trzeba się uprzednio trochę natrudzić.
Przede wszystkim zanim jeszcze przystąpimy do poszukiwania lokatorów, warto zainwestować w ogólny remont mieszkania. Studenci i młodzi ludzie są obecnie coraz bardziej wymagający i zależy im na odpowiednim standardzie przyszłego lokum.
Należy się także nastawić na dodatkową pracę papierkową. Każdy z najemców będzie bowiem wymagał osobnej umowy oraz protokołu zdawczo – odbiorczego. Najpewniej też z każdym będziemy się osobno rozliczać.
Wynajmem mieszkania na pokoje może też rodzić problemy natury międzyludzkiej, zwłaszcza jeśli w naszej nieruchomości zamieszkają osoby, które się wcześniej nie znały. W toku wspólnego mieszkania mogą wyniknąć niesnaski związane z różnicą stylów życia, nieutrzymywaniem czystości itp. Musimy wziąć po uwagę, że w takich sytuacjach będziemy musieli występować w roli mediatora.
Trzeba się też przygotować na dużą rotację osób w mieszkaniu. Młodzi ludzie często zmieniają decyzje, co może się przekładać także na krótki pobyt w naszym lokum. Weźmy pod uwagę także fakt, że studenci najczęściej chcą wynajmować pokoje od września do czerwca, co często oznacza, że przez dwa miesiące mieszkanie będzie stało puste.
Te wszystkie kwestie mogą wyglądać zniechęcająco, ale jeśli uda nam się znaleźć odpowiedzialne osoby, a do tego dobrze zabezpieczymy się umową, to wynajem mieszkania na pokoje może się okazać korzystniejszy niż udostępnienie całej nieruchomości jednej osobie.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.