KIEDY MOŻNA ODSTĄPIĆ OD UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ?
Umowa przedwstępna zawierana jest najczęściej między kupującym a sprzedającym nieruchomość. Powodem do jej zawarcia są najczęściej kwestie finansowe ze strony kupującego, który nie posiada pełnej kwoty ceny nieruchomości lub administracyjne np. trwające postępowanie w sprawie wydania warunków zabudowy. Umowa ta gwarantuje bezpieczeństwo przyszłej transakcji, o ile zostanie prawidłowo sporządzona. Niedokładnie sprecyzowana może natomiast przysporzyć sporych problemów, wśród których największym jest utrudnienie odstąpienia od niej.
CO WARTO ZAWRZEĆ W UMOWIE PRZEDWSTĘPNEJ?
Umowa przedwstępna powinna zawierać jak najwięcej szczegółów. Już na jej poziomie należy skonkretyzować najważniejsze postanowienia przyszłej umowy przyrzeczonej. Ważne jest podanie ceny całkowitej nieruchomości, ewentualne zadatki i zaliczki, termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli chcemy uchronić się przed późniejszymi nieprzyjemnościami, warto dokładnie spisać w niej warunki odstąpienie. W innym przypadku może być trudno, tego dokonać. Zapis o warunkach odstąpienia od umowy przedwstępnej i ewentualnych tego konsekwencjach pozwala bez komplikacji rozwiązać dokument.
Jeśli natomiast warunki te nie zostały określone, należy pamiętać, że upływ terminu podpisania umowy przyrzeczonej nie jest równoznaczny z wygaśnięciem umowy przedwstępnej. W takiej sytuacji rozwiązanie dokumentu może nastąpić tylko za porozumieniem stron lub w określonych okolicznościach.
CO, JEŚLI JEDNA ZE STRON NIE PRZYSTAJE NA POROZUMIENIE?
W takiej sytuacji rozwiązanie umowy przedwstępnej będzie dużo trudniejsze. Trzeba bowiem udowodnić stornie uchylającej się od zawarcia umowy przyrzeczonej, że robi to bezpodstawnie. A wina za nieprzystąpienie do podpisania, musi leżeć po jej stronie.
W sytuacji, kiedy strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, można ubiegać się o naprawę szkody wywołanej uchyleniem. Jednak wciąż nie powoduje to automatycznego rozwiązania umowy.
Jeśli warunki rozwiązania nie zostały określone w umowie przedwstępnej, ani nie może się to odbyć za porozumieniem stron, strona poszkodowana może od umowy odstąpić pod kilkoma warunkami. Może to nastąpić, gdy strona uchylająca się nie pojawia się na kolejnych spotkaniach u notariusza w celu dobrowolnego rozwiązania umowy. Szansą na odstąpienie jest także określenie zadatku w umowie przedwstępnej. Ustawa mówi bowiem, że dany zadatek umożliwia odstąpienie od umowy przez jedną ze stron. Inną sytuacją jest, gdy umowa przedwstępna została wpisana do księgi wieczystej, od takiego dokumentu bardzo trudno będzie odstąpić.
Podsumowując, umowa przedwstępna to zabezpieczenie dla obu stron zarówno tej sprzedającej, jak i kupującej mieszkanie czy dom. Warto jednak zawierać ją uważnie, gdyż tylko takie podejście uchroni nas przed komplikacjami w przyszłości. Zawrzyjmy więc warunki odstąpienia od umowy w dokumencie, by w razie problemów, móc ją bez konfliktów rozwiązać. Dobrze jest też skorzystać z profesjonalnej pomocy np. kupować mieszkanie przez doświadczone biuro lub agencję nieruchomości, która dopilnuje, by wszystkie niezbędne formalności zostały zachowane.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.