JAK WYBRAĆ MIESZKANIE DLA SENIORA?
Ludzie zapuszczają korzenie – to oczywiste. Tym bardziej, im są starsi. Dla większości z nich przeprowadzka „na stare lata” wydaje się nie do pomyślenia. Tak po prostu zostawić znajome kąty, okolicę, sąsiadów…? Życie w swoim biegu nie ogląda się jednak na sentymenty. Czasem wymaga od nas zmiany przyzwyczajeń, czy tego chcemy, czy nie. Niektórzy przejdą przez to w miarę bezboleśnie, innym będzie znacznie trudniej. Jak pomóc rodzicom albo dziadkom znaleźć odpowiednie dla nich mieszkanie?
Potrzeby osób starszych w znacznym stopniu różnią się od potrzeb ludzi młodych, np. tych kupujących swoje pierwsze mieszkanie w życiu. Seniorzy etap wychowywania dzieci mają już za sobą, dotyczą ich jednak problemy ze zdrowiem i sprawnością fizyczną. Jakie warunki powinno zatem spełniać ich nowe lokum?
POŁOŻENIE W BLOKU
Chodzenie po schodach to dla osób starszych spore wyzwanie. Aby senior nie stał się więźniem swojego mieszkania, powinien mieszkać na odpowiednio niskim piętrze, np. na pierwszym, drugim, a najlepiej na parterze. W wieżowcach położenie mieszkania teoretycznie nie ma znaczenia, bo przecież do dyspozycji mieszkańców jest winda. Z tym, że winda czasem ulega awariom. W 11-piętrowym budynku czwarte piętro wydaje się jeszcze bardzo przystępne, ale w niższym już niekoniecznie. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w budynkach mających mniej niż 6 kondygnacji nie ma obowiązku instalacji windy. Dopiero tam, gdzie istnieje 5 pięter, inwestor musi zainstalować dźwig. Poruszanie się schodami na czwarte i z czwartego piętra może być dla seniora zbyt trudne.
WIELKOŚĆ MIESZKANIA
Ogólnie rzecz ujmując, mieszkanie dla seniora powinno być małe. Będzie w nim mieszkać tylko jedno bądź dwoje ludzi. Mniejsze mieszkanie będzie tańsze, później także w utrzymaniu i nie będzie tak bardzo przypominało o samotności. Z czasem senior może coraz bardziej opadać z sił, a wówczas nieduża odległość z pokoju do kuchni i łazienki będzie znacznym ułatwieniem. Przeprowadzka do mniejszego mieszkania jest także szansą na uporządkowanie gromadzonych przez lata przedmiotów. Wiele z nich jest nieprzydatnych, ale zwykle brakuje motywacji, by się z nimi „rozprawić”. Nie ma ku temu lepszej szansy niż właśnie przy przeprowadzce.
POŁOŻENIE NA MAPIE MIASTA
O ile młodzi ludzie uciekają od zatłoczonego centrum na rzecz zielonych obrzeży miasta, to już seniorzy nie mogą sobie na coś takiego pozwolić. Ich mieszkanie powinno być zlokalizowane tak, by było z niego blisko do ważnych dla starszych osób miejsc: przystanków komunikacji miejskiej, rodzinnej przychodni, apteki, dobrze zaopatrzonego sklepu czy targowiska, urzędu pocztowego. Oczywiście nie da się mieć wszystkiego, więc gdzieniegdzie senior i tak będzie musiał podjechać, ale i tak do biblioteki i domu seniora bliżej będzie z centrum niż z podmiejskiego osiedla domków jednorodzinnych.
WYPOSAŻENIE
Bardzo ważne jest także to, co znajdzie się w samym mieszkaniu. Na etapie wyboru mieszkania na sprzedaż nie jest to jednak takie istotne. To, że poprzedni właściciele pozostawiają w mieszkaniu pełne wyposażenie, nie powinno być wyznacznikiem jakości. Senior może poczuć się obco otoczony wyposażeniem i wystrojem należącymi niegdyś do kogoś innego. Lepiej znaleźć puste mieszkanie i przenieść do niego sofę, kredens, stół i inne meble, z którymi senior był związany w poprzednim miejscu zamieszkania.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.