MIESZKANIE ZA ODSTĘPNE – WYJAŚNIAMY, CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST!
15 tys. zł w porównaniu do 300 tys. zł trudno nazwać atrakcyjną ceną. To kwota wręcz śmiesznie mała! Wydaje się, że przy takim budżecie można co najwyżej pomarzyć o własnym mieszkaniu. Tymczasem istnieje rozwiązanie, które pozwala zdobyć lokum za tak niewielką sumę. Mowa o wykupie nieruchomości za tzw. odstępne. Odstępne budzi wiele kontrowersji, dlatego czas zmierzyć się z tym pojęciem i rozważyć wszystkie jego za oraz przeciw. Czy warto rozważać możliwość wykupu mieszania za odstępne?
W najprostszych słowach, odstępne polega na wykupie prawa do zamieszkiwania czyjejś nieruchomości. Strony transakcji umawiają się na pewną kwotę, za którą lokator zyskuje meldunek oraz pewność, że czynsz w trakcie trwania umowy nie zostanie zwiększony. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo korzystnym dla obu stron rozwiązaniem, jednak ma ono jedną istotną wadę – procedura ta nie jest regulowana prawnie, zatem prawdopodobieństwo, że właściciel mieszkania zechce nasz oszukać, jest znaczne. Jeśli zostaniemy pokrzywdzeni, to Ustawa o ochronie lokatorów nie obejmie nas ochroną.
Decydując się na odstępne, musimy bezwzględnie zadbać o spisanie umowy. Będzie miała ona charakter cywilnoprawny. W przeciwnym razie jako lokatorzy zawsze będziemy mieli obawy, że np. właściciel z dnia na dzień, bez podania racjonalnych powodów, zażąda opuszczenia nieruchomości. W umowie natomiast możemy umieścić zapis dotyczący czasu, jaki lokator ma na wyprowadzenie się z mieszkania po upływie okresu najmu. Jeśli umawiamy się na stałą kwotę czynszu, to zapis na ten temat też musi znaleźć się w dokumencie. Zadbać należy o każdy szczegół, także np. o to, czy właściciel może domagać się płacenia zwiększonego czynszu, gdy standard mieszkania wzrośnie (na skutek remontu przeprowadzonego przez najemcę).
ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ ZA ODSTĘPNE?
Kwoty mogą być różne, wszystko zależy od wartości mieszkania, jego wielkości czy atrakcyjności położenia. Zawsze jednak kwota odstępnego jest niższa niż cena zakupu mieszkania.
CZY MIESZKANIE MOŻNA Z CZASEM WYKUPIĆ?
Tak jak już wspomnieliśmy, procedury odstępnego nie reguluje ustawa, dlatego prawo do wykupu zależy od tego, na co umówiły się strony transakcji. Jeśli lokator jest zainteresowany wykupem po wygaśnięciu umowy odstępnego, powinien podjąć ten temat jeszcze na etapie wstępnych rozmów z właścicielem.
CZY WARTO?
Tak naprawdę pewne ryzyko zawsze istnieje. Nawet mieszkania na sprzedaż w normalnym trybie, tj. z przeniesieniem prawa własności trzeba dokładnie sprawdzać pod względem ciążących na nich obciążeń. W przypadku mieszkania za odstępne należy natomiast skrupulatnie sprawdzić, czy osoba podająca się za jego właściciela, rzeczywiście nim jest.
Tego typu umowę można podpisać tylko z osobą prywatną. Jeśli mieszkanie należy do miasta czy spółdzielni mieszkaniowej, umowa będzie nieważna.
Tak naprawdę najpewniejszą sytuacją jest zakup bądź wynajem mieszkania za pośrednictwem profesjonalnej, zaufanej agencji nieruchomości, która w swojej ofercie ma tylko sprawdzone nieruchomości o stabilnej i jasnej sytuacji prawnej. Poza tym, jeśli marzy ci się mieszkanie na własność, to w nieruchomości wynajętej za odstępne... nie poczujesz się tak do końca jak u siebie.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.