CENY MIESZKAŃ W KATOWICACH (III KWARTAŁ 2017 ROKU)
W drugim kwartale dzięki programowi MdM popyt na mieszkania wciąż jest duży, a średnie ceny mieszkań w Katowicach są wyższe. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Przedstawiam kolejną analizę Narodowego Banku Polskiego, która została przygotowana na podstawie badań ankietowych rynku mieszkaniowego Baza Rynku Nieruchomości.
Wyższe ceny mieszkań w Katowicach na rynku pierwotnym
W drugim kwartale 2017 r. na rynku pierwotnym w Katowicach średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań zwiększyły się, gdy porównamy je do cen z ubiegłego roku. Tę różnicę widać najbardziej biorąc pod uwagę ceny najmniejszych mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 40 m2. Jak wynika z badań, ceny mieszkań z tego przedziału wzrosły o 9,1%.
Mediana cen transakcyjnych na rynku pierwotnym w Katowicach kształtowała się na poziomie 5 094 zł/m2 i była zbliżona do średniej ceny transakcyjnej.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach (zł/m2)
*) ilość m2 do kupienia za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Katowicach po średniej cenie transakcyjnejŹródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2017 r.
Droższe mieszkania z segmentu popularnego w Katowicach na rynku wtórnym
Podobną sytuację zaobserwowano na rynku wtórnym w Katowicach. Badania pokazują, że zarówno średnie ceny ofertowe mieszkań, jak i średnie ceny transakcyjne są wyższe w stosunku do poprzedniego roku. Średnio znacznie więcej zapłacimy za mieszkania, których powierzchnia przekracza 80 m2, a także z segmentu popularnego: 40-60 m2. Mediana cen transakcyjnych na rynku wtórnym wyniosła 3 390 zł/m2. Warto zwrócić uwagę, że mediana była niższa od średniej ceny transakcyjnej. To zaś pokazuje, że większość mieszkań na rynku wtórnym zostało sprzedanych poniżej średniej ceny transakcyjnej.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach (zł/m2)
*) ilość m2 do kupienia za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Katowicach po średniej cenie transakcyjnejŹródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2017 r.
Popularne mieszkania w Katowicach
Badania pokazują, że zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym najlepiej sprzedawały się mieszkania o powierzchni do 40 m2, a także z przedziału, 40-60 m2. Wolumen sprzedaży tych segmentów na rynku pierwotnym w Katowicach wynosił ok. 72%, a na wtórnym – 74%.
Ceny mieszkań w wybranych miastach aglomeracji śląskiej
W miastach aglomeracji śląskiej na rynku wtórnym najwyższe ceny transakcyjne występowały w Tychach i Katowicach, dalej w Gliwicach, Mikołowie i Jaworznie. Najniższe ceny za mieszkania niezmiennie zaobserwowano w Bytomiu, a także w Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej i Czeladzi. Co ważne, średnie ceny ofertowe w analizowanych miastach aglomeracji śląskiej w większości przypadków mieściły się w limitach cenowych programu „Mieszkanie dla Młodych”. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie dotyczyło to Gliwic, Tych, Katowic oraz Dąbrowy Górniczej, gdzie średnie ceny ofertowe mieszkań osiągnęły wyższy pułap od limitów MdM.
Co też istotne, zaobserwowano większą rozpiętość cenową między miastami, w których ceny za mieszkania były najwyższe i najniższe. W I kwartale 2017 r. wynosiła ona 1436 zł/m2, w II kwartale 2017 r. było to już 1531 zł/m2.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach i niektórych miastach aglomeracji śląskiej (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2017 r.Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.