ZAKUP NIERUCHOMOŚCI. BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Kupno mieszkania czy domu to – wbrew pozorom – nieco skomplikowana operacja, dlatego potrzebujemy pomocy agencji nieruchomości, aby uniknąć stresujących sytuacji i sporo zaoszczędzić. Jeśli próbujemy samodzielnie poruszać się na rynku nieruchomości, możemy zostać wykorzystani przed nieuczciwych sprzedawców. To zbyt poważne przedsięwzięcie, żeby rezygnować z usług profesjonalistów.
STAN TECHNICZNY
Jeśli jesteśmy już po pierwszej wizycie w naszym potencjalnym mieszkaniu i nie zauważamy powodów do niepokoju, to powinniśmy… umówić się na spotkanie jeszcze raz. Zazwyczaj tak jest, że jesteśmy pod wrażeniem perfekcyjnie przygotowanego mieszkania (piękne zdjęcia, szczegółowy opis, bardzo mili sprzedający), ale z czasem okazuje się, że stan techniczny budynku jest – delikatnie mówiąc – niezadowalający. Jeśli decydujecie się na kupno mieszkania na rynku wtórnym, powinniśmy sprawdzić:
- stan klatki schodowej, elewacji i dachu
- historię remontów
- rok budowy bloku mieszkalnego
- sposób zarządzania nieruchomościami (wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia)
WERYFIKACJA DOKUMENTÓW
Stan prawny. Jeśli nie uważasz się za kompetentną osobą w tej kwestii, warto zlecić tę czynność prawnikowi lub zaufanemu agentowi nieruchomości. Oczywiście istnieje możliwość weryfikacji dokumentów osobiście. Wtedy można również dopytać o kilka dodatkowych kwestii, których nie zdążyliśmy poruszyć podczas oglądania mieszkania.
Pytanie, od którego powinniśmy zacząć dotyczy właściciela mieszkania. Nie zawsze osoba, która pokazuje nam mieszkania, widnieje w dokumentach jako upoważniona. Może robić to na zlecenia swojego Klienta lub członka rodzina. Warto zatem poprosić o akt notarialny czy zaświadczenie o prawie własnościowym. Bardzo istotny jest wpis w księdze wieczystej, w której możemy sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Ponadto, dla bezpieczeństwa poprośmy o przedstawienie dokumentów, które potwierdzą, że lokal jest wolny od jakichkolwiek zadłużeń (np. czynsz, rachunki za media).
Kolejna kwestia to meldunki osób trzecich w mieszkaniu. Tutaj również kluczowe będzie stosowne zaświadczenie, abyśmy mieli pewność, że cała dokumentacja jest uregulowana i nie spotka nas w przyszłości żadna niemiła niespodzianka w postaci wizyty zameldowanej osoby czy obcej korespondencji.
NIERUCHOMOŚCI = FORMALNOŚCI
Ostatni etap finalizacji transakcji. Dla bezpieczeństwa warto zadbać o szereg formalności, które pozwolą nam uniknąć problemów w przyszłości. Niektóre z nich nie są niezbędne do zakupu nieruchomości, ale można je traktować w postaci dodatkowego zabezpieczenia. Mowa tutaj przede wszystkim o podpisaniu umowy przedwstępnej (jako akt notarialny), która będzie zawierała – w formie protokołu – informacje odnośnie stanu technicznego mieszkania, wyposażenia, dodatkowych pomieszczeń oraz ceny nieruchomości.
Polecamy kilka razy przejrzeć umowę kupna-sprzedaży, weryfikując, czy zawiera wszystkie ustalenia z umowy przedwstępnej.
Jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt, bardzo ważna jest odpowiednia kolejność. Najpierw podpisujemy umowę kredytową, a dopiero później umowę nabycia nieruchomości.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.