JAKI WPŁYW NA MIESZKANIE MA EKSPOZYCJA OKIEN?
Ekspozycja okien to jeden z podstawowych elementów, na jakie klient zwraca uwagę podczas oglądania mieszkania. Nie jest to czynnik tak ważny, jak choćby lokalizacja albo rozkład pokojów, ale nie pozostaje bez znaczenia. Od ilości i natężenia światła dziennego docierającego do mieszkania zależy przecież nasze samopoczucie i komfort życia. W zależności od tego, czy okna wychodzą na północ, czy może na wschód, zależy stopień atrakcyjności nieruchomości, a tym samym i jego cena. Jaką ekspozycję okien uznaje się więc za najlepszą?
Mieszkaniem idealnym byłoby to z oknami wychodzącymi na wszystkie cztery strony świata. Taki układ zdarza się w domach jednorodzinnych, ale na osiedlach, w blokach, raczej o niego trudno. Dlatego za najkorzystniejszą ekspozycję okien w mieszkaniu uznaje się kierunek południowo-zachodni.
Klient podczas oglądania mieszkania na sprzedaż będzie prawdopodobnie pytał o umiejscowienie poszczególnych pokoi. Warto wówczas poinformować go o dodatkowych czynnikach ograniczających bądź wzmagających nasłonecznienie – wysokie/niskie piętro czy obecność/brak drzew.
Tak naprawdę żadne mieszkanie nie jest jednoznacznie atrakcyjne ze względu na ekspozycję okien. Wiele zależy bowiem od stylu życia konkretnych lokatorów. Należy więc zwrócić uwagę, że każdy kierunek można przekuć na własną korzyść, odpowiednio zagospodarowując poszczególne pomieszczenia.
W pokojach z oknami wychodzącymi na południe, ciemniej i chłodniej jest o poranku, ilość światła i temperatura znacznie wzrastają natomiast po południu. Korzyść wynikająca z takiej ekspozycji? Dodatkowe ciepło dla domu i oszczędności na ogrzewaniu.
Jeśli chodzi o ekspozycję wschodnią, jest ona idealna dla rannych ptaszków. Osoby aktywne wczesnym rankiem w pokojach ze wschodnimi oknami powinny zorganizować sobie sypialnię. Wschodnie okna są też odpowiednie dla kuchni – w porze przygotowywania obiadu słońce nie zagląda do wnętrza już tak intensywnie, a pomieszczenie wykorzystuje ciepło pochodzące z gotowania. Jest to jednocześnie bardzo widne pomieszczenie.
Osoby pracujące nocą i sypiające w ciągu dnia powinny urządzić swoją sypialnię w pokoju z oknami wychodzącymi na południe lub północ. W takich pomieszczeniach przed południem jest po prostu ciemniej. Okna północne sprawdzają się też w przypadku pomieszczeń, w których rzadko przebywamy, np. garderoba, spiżarnia.
Kwestia gabinetu i pomieszczeń do pracy to już rzecz bardziej indywidualna. Niektórym osobom bardziej sprzyjają pokoje ciemniejsze, chłodniejsze (sprzyjają skupieniu). Z drugiej strony istnieją naukowe dowody na to, że duża ilość dziennego światła pobudza mózg do pracy i odpędza senność, dlatego miejsce do nauki i pracy w domu trzeba zorganizować zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
Za najbardziej problematyczne uznaje się okna zachodnie, przez które w drugiej połowie dnia docierają bardzo silne promienie słoneczne. Mieszkania z wieloma oknami wychodzącymi na zachód zwykle są nieco tańsze od innych.
Warto wiedzieć, że nasłonecznienie mieszkania reguluje prawo. Co najmniej jedno pomieszczenie musi być nasłonecznione przynajmniej przez trzy godziny w ciągu 21 marca i 21 września, a więc w dniach równonocy wiosennej i jesiennej.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.