WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA A SPÓŁDZIELNIA
Niezależnie od tego decydujemy się na wynajem czy kupno mieszkania, to powinna nas zainteresować wysokość czynszu, a ten w dużej mierze zależy od tego, czy nasze lokum podlega pod spółdzielnię mieszkaniową czy wspólnotę. Dlatego chcemy dzisiaj chcemy przedstawić wady i zalety obu rozwiązań, głównie pod kątem finansowych, ale nie tylko.
Aby stwierdzić, jaki trend panuje na rynku nieruchomości, wystarczy wspomnieć, że z roku na roku liczba mieszkań pod egidą spółdzielni mieszkaniowej zmalała o kilkaset tysięcy! Gdzie zatem jest przewaga wspólnot?
KOSZTY DZIAŁALNOŚCI
W tym aspekcie przewagę ma oczywiście wspólnota mieszkaniowa, co ma związek z faktem, że spółdzielnia zatrudnia wielu pracowników na etat (prezes, administracja, sprzątaczki, konserwator). W efekcie ich pensje pokrywane są z czynszu lokatorów, który bywa średnio 50-100% wyższy od stawek, które uzgadniane są przez zarządców wspólnotowych.
Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej ponosimy jedynie koszty związane z bieżącymi naprawami, poważniejszymi remontami, utrzymaniem czystości czy ewentualnym funkcjonowaniem windy. Wszystkie decyzje odnośnie inwestycji, członkowie wspólnoty podejmują na zebraniach, którzy są wybierani pośród mieszkańców. Tym samym decydują oni o swoim losie i swoich pieniędzy, wybierając np. najlepszą – korzystną cenowo – ofertę. Z drugiej jednak strony spółdzielnie mieszkaniowe – z racji wielkości i wieloletniego doświadczenia – mogą wynegocjować atrakcyjniejsze stawki podczas przetargów.
STRUKTURA WŁADZY
Samo zarządzanie oboma podmiotami jest zupełnie odmienne. O ile wspólnota mieszkaniowa funkcjonuje w oparciu o proste zasady, to już w przypadku spółdzielni mieszkaniowej jest to dużo trudniejsze, z racji narzuconej struktury organizacyjnej. Przede wszystkim mamy do czynienia z Radą Nadzorczą, której członków wybiera się podczas jednego walnych zgromadzeń. Otrzymują oni wynagrodzenie za swoją pracę, pokrywane ze spółdzielczych środków. Wszystkie decyzje podejmowane są o wiele dłużej z racji skomplikowanej struktury.
O wiele sprawniej funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, które nie jest zobowiązana do powołania Rady Nadzorczej, a więc koszty działalności automatycznie są mniejsze, co ma wpływ na wysokość czynszu.
Wspólnota ma także bardziej otwarty charakter działalności, bowiem każdy z członków ma możliwość realnego wpływu na podejmowane decyzje. Im większe udziały posiadamy, tym nasz głos znaczy więcej. Właściciele mieszkań – poprzez swoje ustalenia – dbają o dobro wspólne (nie tylko swoje), ponosząc odpowiedzialność zbiorową. Dzięki temu, że wspólnota mieszkaniowa nie posiada Rady Nadzorczej, może lepiej operować zasobami finansowymi.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.