DLACZEGO WARTO MIESZKAĆ W KATOWICACH?
Katowice przez lata nie miały dobrej sławy. Kojarzone były przede wszystkim z przemysłem wydobywczym i ciężkim, uznawało się je za niezbyt atrakcyjne turystycznie. Owszem, Katowice to nie Kraków czy Warszawa, ale jeśli odpowiednio spojrzeć… może to być zaletą. Dlaczego warto zamieszkać w Katowicach?
Atrakcyjny rynek pracy
W Katowicach jest praca! W ostatnim czasie Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, zgodnie z którymi Katowice znajdują się w czołówce powiatów z najmniejszym bezrobociem w Polsce. Razem z Sopotem zajmują 4. miejsce w tym rankingu z wynikiem 2,9 (dane za styczeń 2017). Na tle np. pobliskiego Bytomia (15,9) Katowice prezentują się więc wyjątkowo atrakcyjnie!
Tanie mieszkania
Rynek nieruchomości w Katowicach jest przyjazny. Nie będzie to nic odkrywczego, jeśli powiemy, że w Katowicach jest taniej niż w Warszawie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że Katowice to również duże miasto. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi tu 4936 zł, a przeciętne wynagrodzenie mieszkańca Katowic wynosi 3807 zł. Ma więc zdolność do zakupu 0,77 mkw powierzchni mieszkalnej, czyli najwięcej w skali kraju.
Dlaczego w Katowicach jest taniej? Bo w mieście nie ma tzw. lokalizacji prestiżowych. Poza tym na rynku wtórnym panuje wysoka podaż mieszkań.
Katowicka kultura
Miasto ma także bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową. Działa tu orkiestra symfoniczna NOSPR, tu odbywa się mnóstwo koncertów i festiwali, jak Rawa Blues, Off Festival, Tauron Nowa Muzyka. Nie brakuje też wydarzeń filmowych: do wyboru mamy Festiwal Ars Cameralis, Festiwal Filmów Kultowych, Katowicki Karnawał Komedii, Festiwal Teatrów Lalek... Długo by wymieniać. Nie można pominąć także imprez sportowych, czyli turnieju tenisowego WTA Katowice Open, Silesia Marathon czy Tour de Pologne. Katowice słyną ponadto z Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka.
Zieleń!
Miasto kładzie duży nacisk na uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej ze względu na komfort codziennego życia. Wpływ na to ma oczywiście dostęp do komunikacji miejskiej, szkół, szpitali i innych obiektów infrastruktury miejskiej, ale ogromne znaczenie ma także obecność zieleni.
Zieleń w górniczych Kartowicach? Jak najbardziej! Mamy tu Katowicki Park Leśny, Dolinę Trzech Stawów, Park Kościuszki, rezerwat Ochojec, lasy murckowskie. Według szacunków tereny zielone to nawet 40 procent powierzchni miasta. Niedawno zakończono też przebudowę centrum miasta, więc miasto jest dziś o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie niż dawniej.
Dlaczego Katowice mają być lepsze, a co najmniej tak samo dobre, jak Kraków i Warszawa? Bo są dla nich miłą odmianą. W końcu hasło promujące miasto brzmi „Katowice. Dla odmiany”. Katowice są stosunkowo młodym miastem i tak naprawdę wciąż pracują na swoje dobre imię oraz wizerunek. Wciąż zapisują swoją białą kartę, są bezpretensjonalne i świeże.
Pozdrawiam, Marta Kulawik
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.