Jak oszczędzać na własne mieszkanie?
Kupno mieszkania to marzenie niemalże każdego z nas. Stanowi milowy krok w dorosłość, symbol niezależności, daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. By jednak móc sobie pozwolić na jego zakup, niezbędna jest spora suma pieniędzy. Oczywiście część kwoty możemy uzyskać od banku, biorąc kredyt, ale nawet w takiej sytuacji potrzebujemy wkładu własnego. Jak zatem oszczędzić na wymarzone M? O tym w dzisiejszym artykule.
Oszczędzanie na własne mieszkanie wymaga dyscypliny i wytrwałości. Ważne jest również wypracowanie kilku nawyków finansowych, które pozwolą sukcesywnie powiększać stan swojego konta. To dzięki nim kupno własnejnieruchomościstanie się możliwe szybciej, niż myślisz.
Świadomość finansowa
By móc zacząć oszczędzać pieniądze na jakikolwiek cel, należy wypracować sobie pewien rodzaj świadomości finansowej. Oznacza to, że musisz wiedzieć, ile wydajesz co miesiąc i na co. By nie przegapić żadnego wydatku, warto zbierać paragony lub spisywać swoje wydatki w zeszycie lub w formie elektronicznej. Dzięki temu zawsze będziesz mieć kontrolę nad swoimi finansami i szybko wychwycisz comiesięczne wydatki, które są zbędne i można by je ograniczyć, a zaoszczędzoną kwotę odłożyć.
Rozmowy o finansach
Kupno mieszkania to decyzja, która dotyczy najczęściej par. Zanim więc zdecydujecie się na wspólny kredyt, warto wcześniej wypracować sobie nawyk rozmawiania o pieniądzach. Aż dziw bierze, w ilu małżeństwach, a także związkach nieformalnych jest to temat tabu albo odwiecznych kłótni. A przecież jako para powinniście stanowić zespół, dla którego wspólne dobro, także finansowe, będzie najważniejsze.
Dlatego tak ważne jest planowanie wspólnych wydatków, analizowanie środków na koncie i odpowiedni podział domowego budżetu. W tej kwestii każda para ma własne podejście, jedni preferują posiadanie jednego wspólnego konta, inni stawiają na dwa oddzielne i zrzucanie się na wspólne wydatki. To, jaką formę oszczędzania ustalicie, zależy od Was, musicie jednak pamiętać, by ta decyzja była wspólna i akceptowana przez obie strony.
Postaw na zdrowy rozsądek
Chcąc oszczędzić na własne mieszkanie, musisz mieć świadomość, że będzie to wymagało nieco wyrzeczeń. Nie chodzi tutaj o to, by oszczędzać na każdym kroku i rezygnować np. z wakacji czy obiadu na mieście raz na jakiś czas. Ale już zamiana domowych posiłków na restaurację codziennie, może wyraźnie nadwyrężyć budżet. Podobnie wygląda kwestia piątej pary butów w miesiącu – czy jest Ci faktycznie potrzebna? Pamiętajmy, że chcąc odłożyć pieniądze na większą inwestycję, trzeba wziąć pozostałe wydatki pod lupę. Uwaga, by jednak nie stać się zbyt skąpym i nie zacząć odmawiać sobie wszelkich przyjemności. Grunt to zachować zdrowy rozsądek.
Dbaj o siebie i auto
Inwestycja we własne zdrowie się opłaca i pozwala sporo zaoszczędzić w późniejszym czasie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że wizyty u lekarza, leki, a także specjalistyczne leczenie kosztują znacznie więcej niż zdrowe odżywianie i regularnaaktywność fizyczna. A nie da się zaprzeczyć, że wiele chorób bierze się właśnie z zaniedbania własnego organizmu. Jeśli zatem chcemy zaoszczędzić, nie tylko na mieszkanie, ale wogóle, warto przestrzegać zasady "lepiej zapobiegać, niż leczyć".
Podobne podejście warto mieć do samochodu. Jego utrzymanie to często jeden z największych wydatków domowego budżetu, dlatego dobrze jest dbać o swoje auto, poddawać regularnym przeglądom i naprawiać nawet drobne usterki. To uchroni nas przed nagłym dużym wydatkiem spowodowanym długotrwałym zaniedbaniem.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.