CO SKŁADA SIĘ NA POWIERZCHNIĘ UŻYTKOWĄ MIESZKANIA?
Jednym z ważniejszych czynników wpływających zarówno na cenę nieruchomości, jak i na decyzję o jej kupnie, jest jej metraż. Mamy w tym miejscu do czynienia z pojęciem powierzchni użytkowej danego lokalu. O informacje na ten temat z pewnością poprosi Cię pracownik agencji nieruchomości w Katowicach, jeśli zdecydujesz się na sięgnięcie po jego pomoc przy sprzedaży nieruchomości. Co jednak w rzeczywistości kryje się pod tym pojęciem i jak we właściwy sposób określić powierzchnię użytkową? Sprawdźmy.
DEFINICJE POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ
Przed wizytą w biurze nieruchomości w Katowicach sięgnijmy zatem po konkretne informacje i spróbujmy dowiedzieć się, jak powierzchnię użytkową definiuje polskie prawo. Okazuje się, że możemy tutaj trafić na duże rozbieżności, w zależności od tego, do czego potrzebna jest nam informacja o powierzchni użytkowej nieruchomości. Zapoznając się z definicją stworzoną na potrzeby ustalenia podstawy pobierania podatku od nieruchomości, dowiemy się bowiem, że powierzchnię użytkową należy mierzyć po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, co oznacza, że do powierzchni nie wliczamy szerokości ścian działowych, a dotyczy to także piwnic, czy poddasza. Przy dowiadywaniu się szczegółów na temat podatku od spadków i darowizn przeczytamy z kolei, że piwnice do powierzchni użytkowej się nie zaliczają – napotykamy więc pierwszą z prawnych rozbieżności. Jak zatem liczyć powierzchnię użytkową, gdy chcemy ustalić metraż nieruchomości?
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA A METRAŻ MIESZKANIA
Powierzchnię użytkową w interesującym nas tutaj kontekście określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Tam dowiadujemy się, że powierzchnie o wysokości większej lub równej 2,2 m powinniśmy liczyć w 100%, powierzchnie z przedziału wysokości 1,4-2,2 m w 50%, a niższe niż 1,4 m – całkowicie pomijać. Co to oznacza w praktyce? Podając powierzchnię użytkową domu na sprzedaż w Katowicach, należy uwzględnić powierzchnię mierzoną po podłodze, z pominięciem wnęk na grzejniki, czy niskich schowków lub komórek. Po pozostałe przepisy dotyczące mierzenia powierzchni użytkowej lokali ustawa odsyła nas do Polskiej Normy PN – ISO 9836: 1997. Dowiadujemy się tam m.in., że dokładność pomiarów powinna wynosić 1 cm. Przyjmuje się, że wszelkie kwestie sporne i pytania, jakie mogą powstać podczas dokonywania pomiarów nieruchomości, rozstrzygać powinna właśnie przytaczana norma PN – ISO 9836: 1997. Wiedząc, gdzie szukać niezbędnych informacji, możemy zatem przystąpić do pomiarów danej nieruchomości.
JAK DOKONAĆ WŁAŚCIWYCH POMIARÓW?
Nietrudno wyciągnąć wniosek, że powierzchnia użytkowa danej nieruchomości będzie inna, zależnie od okoliczności, które wymagają od nas jej określenia. Nie warto zatem zawsze sztywno sugerować się informacjami, jakie już posiadamy na temat metrażu lokalu, lecz powinno się odwołać do konkretnych przepisów, które określają, jak powinny wyglądać pomiary w danej sytuacji i jakie pomieszczenia powinny się w nich zawierać. Gdy pojawią się pod tym względem problemy, bez wątpienia warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości w Katowicach.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.