CENY MIESZKAŃ W KATOWICACH (III KWARTAŁ 2016 ROKU)
Ceny mieszkań w Katowicach (III kwartał 2016 roku)
Mimo tego, że 2016 r. już za nami, warto sprawdzić, co się działo w ostatnich kwartałach na rynku nieruchomości w aglomeracji śląskiej. Jestem pewna, że dla wielu z Was dane przygotowane przez Narodowy Bank Polski okażą się wartościowe. Mam też nadzieję, że pomogą Wam w podjęciu najlepszych inwestycji na katowickim rynku nieruchomości i w aglomeracji śląskiej.
Rynek pierwotny w Katowicach w III kwartale
W trzecim kwartale na rynku pierwotnym w Katowicach średnie ceny ofertowe uległy obniżeniu. Jednak w żaden sposób nie miało to wpływu na średnie ceny transakcyjne, które w porównaniu do poprzednich kwartałów wzrosły. Zmiany te w największym stopniu dosięgły mieszkania o powierzchni do 40 m2 oraz z segmentu najpopularniejszego: 40-60 m2.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach (zł/m2).
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2016 r.Rynek wtórny w Katowicach w III kwartale
Na katowickim rynku wtórnym, średnie ceny ofertowe były zbliżone do cen z wcześniejszego okresu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w poprzednim roku kształtowały się na niższym poziomie.
Istotne jest też, że zgodnie z raportem Narodowego Banku Polskiego, w III kwartale 2016 r. zwiększyły się średnie ceny transakcyjne mieszkań najmniejszych (do 40 m2) i największych (powyżej 80 m2). Natomiast najlepiej sprzedawały się mieszkania o powierzchni 40-60 m2.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2016 r.Średnie ceny za mieszkanie w Katowicach w III kwartale
Na rynku pierwotnym mediana cen transakcyjnych wynosiła 5 199 zł/m2, natomiast na rynku wtórnym 3 481 zł/m2. Dodatkowo raport NBP pokazuje, że większość mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach zostało sprzedanych powyżej średniej ceny transakcyjnej (5 173 zł/m2). Inaczej jednak działo się na rynku wtórnym, gdyż większość mieszkań nabyto poniżej średniej ceny transakcyjnej (3 636 zł/m2).
Mediana cen transakcyjnych w Katowicach w III kwartale | |
Rynek pierwotny | Rynek wtórny |
5 199 zł/m2 | 3 481 zł/m2 |
Średnia cena transakcyjna w Katowicach w III kwartale | |
Rynek pierwotny | Rynek wtórny |
5 199 zł/m2 | 3 481 zł/m2 |
Gdzie w aglomeracji śląskiej można kupić najtańsze mieszkania?
Jak dotychczas najtańsze mieszkania w aglomeracji śląskiej można było nabyć w Bytomiu. Ich średni koszt nie przekraczał kwoty 2 000 zł/m2. Nie jest też niespodzianką, w których miejscowościach aglomeracji śląskiej znajdują się najdroższe mieszkania. Są to Katowice, Tychy i Gliwice, gdzie cena przekracza 3 000 zł/m2.Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.