CENY MIESZKAŃ W KATOWICACH (II KWARTAŁ 2016 ROKU)
Przed nami kolejna analiza rynku nieruchomości w Katowicach oraz wybranych miastach aglomeracji śląskiej, tym razem z II kwartału 2016 r. Z jakiego segmentu ceny transakcyjne mieszkań okazały się tańsze, a z którego droższe? Czy sytuacja na rynku w Katowicach zmieniła się w porównaniu do poprzednich kwartałów?
Rynek pierwotny w Katowicach
W II kwartale 2016 r. w porównaniu do poprzednich miesięcy, średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w Katowicach uległy obniżeniu. Przede wszystkim na rynku pierwotnym znacznie taniej kupowano mieszkania o powierzchni do 40 m2, 40-60 m2 oraz 60-80 m2. Wyjątek stanowiły nieruchomości o powierzchni większej niż 80 m2, gdyż ich średnie ceny transakcyjne wzrosły.
Jak wynika z poniższego wykresu, mediana cen transakcyjnych na rynku pierwotnym w Katowicach wynosiła 4 718 zł/m2. Warto przy tym zwrócić uwagę, że większość mieszkań została sprzedana poniżej tej kwoty.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach (zł/m2)
*) ilość m2 do kupienia za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Katowicach po średniej cenie transakcyjnej.
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2016r.
Rynek wtórny w Katowicach
Na rynku wtórnym zaobserwowano dwie tendencje. Z jednej strony średnie ceny ofertowe mieszkań w Katowicach wzrosły, z drugiej zaś średnie ceny transakcyjne obniżyły się. Dotyczyło to szczególnie mieszkań o powierzchni do 40 m2 oraz powyżej 80 m2, które w większości były sprzedawane taniej niż początkowo oferowano. Jednak zmiany te nie dotknęły mieszkań z segmentu popularnego (40-60 m2), których ceny okazały się stabilne. Podobnie zresztą jak z mieszkaniami o powierzchni 60-80 m2, tylko że ich ceny transakcyjne wzrosły w porównaniu do poprzedniego okresu.
Mediana cen transakcyjnych na rynku wtórnym wynosiła 3 387 zł/m2, jednakże większość mieszkań została sprzedana poniżej tej ceny.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach (zł/m2)
* ilość m2 do kupienia za przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Katowicach po średniej cenie transakcyjnej.
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2016r.Sytuacja na rynku mieszkaniowym w aglomeracji śląskiej
W aglomeracji śląskiej na rynku wtórnym najtaniej można było kupić mieszkanie w Bytomiu. Stosunkowo tanie mieszkania oferowano również w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach.
Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najwyższe ceny za mieszkania zaobserwowano w Katowicach i Tychach. Za nimi były Gliwice, Mikołów i Jaworzno.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach i niektórych miastach aglomeracji śląskiej (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – II kwartał 2016r.Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.