CENY MIESZKAŃ W KATOWICACH (III KWARTAŁ 2015 ROKU)
Przed nami już ostatnia synteza Narodowego Banku Polskiego, która dotyczy rynku nieruchomości w Katowicach, oraz niektórych miast aglomeracji śląskiej. Jak kształtowały się ceny mieszkań w Katowicach w ostatnich kilku miesiącach? Czy rządowy program MdM wspomógł popyt na rynku mieszkaniowym w aglomeracji śląskiej?
Tendencje na rynku pierwotnym i wtórnym w Katowicach
Jeżeli chodzi o rynek pierwotny, w porównaniu do poprzedniego kwartału średnie ceny ofertowe w Katowicach uległy obniżeniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w ubiegłym roku wynosiły one znacznie mniej niż obecnie. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku średnich cen transakcyjnych w Katowicach, które w porównaniu do poprzedniego kwartału są wyższe, ale i tak wynoszą mniej niż w tamtym roku.
Skąd taka tendencja? Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania z segmentu od 40 do 60 m2, oraz do 40 m2. Należy zwrócić uwagę, że oba segmenty są przedmiotem zakupu, który może być wspierany programem „Mieszkanie dla młodych”, o którym już wspominałam wcześniej. Stąd poziom średnich cen transakcyjnych nie mógł być wyższy, niż narzucony odgórnie limit, który na rynku pierwotnym wynosił 4 773,45 zł/m2.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2015r.Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym Katowic? Średnie ceny ofertowe uległy obniżeniu w porównaniu do poprzedniego kwartału i ubiegłego roku. Wyjątkiem są jedynie ceny transakcyjne mieszkań o powierzchni 40-60 m2, które wzrosły. Przypomnijmy, że od 1 września mieszkania z rynku wtórnego mogły zostać objęte programem MdM. Na rynku wtórnym limit dla ustalenia maksymalnej ceny nabycia mieszkania i kwoty dofinansowania wynosił 3 905, 55 zł.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach (zł za m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2015r.Tendencje na rynku mieszkaniowym w miastach aglomeracji śląskiej
Jeżeli weźmiemy pod uwagę większe miasta aglomeracji śląskiej, niezmiennie w Katowicach, Tychach i Gliwicach odnotowuje się najwyższe ceny transakcyjne. Ich poziom przekracza 3 000 zł/m2. Natomiast najmniej za mieszkanie wciąż zapłacimy w Bytomiu, bo maksymalnie do 2000 zł/m2. Alternatywą mogą być Piekary Śląskie, Czeladź, Świętochłowice i Ruda Śląska.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach i niektórych miastach aglomeracji śląskiej (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2015r."Mieszkanie dla Młodych"
Rządowy program już od dłuższego czasu wspomaga popyt na rynku mieszkaniowym. Według badań Narodowego Banku Polskiego do września 2015 roku w województwie śląskim złożono 1470 wniosków kredytowych MdM. Wartość dofinansowania wynosiła wtedy ok. 30,6 mln złotych.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.