CENY MIESZKAŃ W KATOWICACH (I KWARTAŁ 2015 ROKU)
Analizując katowicki rynek nieruchomości, można zauważyć, że ceny mieszkań mają tendencję rosnącą. Gdyby porównać aktualne ceny nieruchomości z cenami, które obowiązywały w latach ubiegłych, dokładnie widać, że aktualnie koszt za nieruchomość jest znacznie większy.
Jak wynika z poniższych danych przygotowanych przez Narodowy Bank Polski, średnia ceny ofertowej zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym jest ustabilizowana. W przeciwieństwie do średniej ceny transakcyjnej, która jak widać na poniższych danych, cały czas rośnie. Wyższa wartość zmiennej jest wynikiem aktualnej sytuacji na rynku. Upraszczając, kupienie mieszkania w Katowicach o wyższym standardzie cieszy się coraz większym zainteresowaniem, stąd deweloperzy z powodzeniem podnoszą ceny.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach [zł/m2]
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – I kwartał 2015 r.Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach [zł/m2]
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – I kwartał 2015 r.Powyższa analiza stanowi potwierdzenie obecnej sytuacji na polskim rynku nieruchomości, która jest dość korzystna dla deweloperów. Jak wynika z danych, w ostatnim roku deweloperzy wnioskowali o pozwolenie na budowę około osiemdziesięciu tysięcy budynków mieszkalnych. Natomiast liczba rozpoczętych budowli wynosiła aż siedemdziesiąt siedem tysięcy. Dla porównania, w ubiegłym roku było to tylko sześćdziesiąt tysięcy lokali mieszkalnych. Oba wyniki są rekordowe w przeciągu ostatnich lat, co tylko stanowi potwierdzenie, że branża deweloperska rozwija się w bardzo szybkim tempie. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby następny kwartał miał przynieść mniejsze zyski niż teraz. Można raczej wysunąć wniosek, że inwestowanie w nowe nieruchomości wciąż będzie opłacalne.
Mieszkanie dla Młodych
Wzrost cen transakcyjnych, oraz popyt na pierwotnym rynku nieruchomości związany jest z rządowym programem „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki projektowi, rząd mógł wesprzeć kupujących poprzez dofinansowanie do nieruchomości na rynku pierwotnym. Głównie dzięki obniżeniu oprocentowania kredytów.
Rządowy program umożliwił zawarcie aż 831 umów kredytowych w województwie śląskim, co stanowi 4,1% zawartych umów w Polsce. Całkowita wartość dofinansowania do umów kredytowych na rynku śląskim wynosiła 16,7 mln złotych. Według prognoz zainteresowanie MdM powinno się zwiększyć, tym bardziej, że w czerwcu 2015 roku, rząd zdecydował objąć programem „Mieszkanie dla Młodych” również rynek wtórny.
Kolejnym czynnikiem, który w pewnym stopniu przyczynił się do wzrostu cen pierwotnych mieszkań, to nowe obowiązki wobec inwestorów, które weszły w życie wraz z ustawą z 25 grudnia 2014 roku. Od 2015 roku deweloper jest zobowiązany do dostarczenia pełnej informacji dotyczącej sprzedawanego mieszkania, między innymi określeniu wszystkich cech nieruchomości, celów użytkowania lokalu, czy choćby jego planów konserwacji. Oprócz tego, deweloper musi szczegółowo określić działalność firmy. W wyniku regulacji ceny zostały podwyższone, aczkolwiek dzięki nowej ustawie kupujący są o wiele bardziej zabezpieczeni przed oszustwem bądź niedopatrzeniem osób trzecich.
Ceny w Katowicach i Aglomeracji Katowickiej
Na jakich obszarach Katowic jest przewaga ofert pierwotnych, a na jakich wtórnych? Nowo-wybudowane lokale dominują na osiedlu Ignacego Padarewskiego-Muchowiec, szczególnie w Dolinie Trzech Stawów przy ulicy Kościuszki, oraz Mikołowskiej. Natomiast na osiedlu Tysiąclecia, w Ligocie, Bogucicach, oraz w Piotrowie przeważają oferty pochodzące z rynku wtórnego. Jedynym obszarem, na którym znajdziemy zbliżoną ilość ofert z rynku pierwotnego, jaki i wtórnego, jest Śródmieście. Co ciekawe, ceny zarówno budynków nowych i starych są tutaj dość wyrównane, bo wynoszą średnio 3471 złotych za metr kwadratowy.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w Katowicach:
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – I kwartał 2015 r.Na śląskim rynku nieruchomości, Katowice należą do miast, gdzie średnie ceny transakcyjne są najwyższe, bo osiągają wartość powyżej 3 tys. złotych za metr kwadratowy. Podobna sytuacja występuje w Tychach. Natomiast w aglomeracji katowickiej za najniższą cenę można kupić nieruchomość w Bytomiu. Co prawda, cena jest wyższa do poprzednich miesięcy, ale w porównaniu do innych obszarów, wciąż niska, gdyż w Bytomiu trzeba zapłacić nieco powyżej 2 tys. złotych za metr kwadratowy. Nieznaczenie więcej w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Zabrzu i Rudzie Śląskiej.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym i niektórych miastach aglomeracji śląskiej [zł/m2]
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – I kwartał 2015 r Źródło: Emmerson Evaluation, Analiza cen transakcyjnych prognozy dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce – rynek pierwotny i wtórny, Warszawa, Luty 2015.Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.