KRYTERIA WYBORU MIESZKANIA LUB DOMU W KATOWICACH ORAZ ZALETY WYBRANEJ OFERTY
Kryteria wyboru mieszkania lub domu w Katowicach oraz zalety wybranej oferty
Kupienie nowego mieszkania nie jest decyzją, którą klient podejmuje z dnia na dzień. Decyzja zakupu jest uzależniona od pewnych czynników, o których będzie szczegółowo opisane w dalszej części tego artykułu. Są to określone preferencje klienta, które wpływają na jego kryteria wyboru. Te natomiast odnoszą się do oczekiwań i potrzeb nabywców względem ich nowego mieszkania.
Jeżeli dowiesz się, czym kierują się twoi klienci, podczas wyboru mieszkania i co wpływa w największej mierze na ich decyzję, czy kupić daną nieruchomość, będzie ci o wiele łatwiej stworzyć ofertę dopasowaną do aktualnych potrzeb nabywców. Skutkiem tego, nie tylko szybciej, ale również z większym zyskiem, sprzedasz swoją nieruchomość.
Czym kieruje się twój klient?
Niedawno TNS przeprowadził badania, na zlecenie portalu Otodom.pl, które dotyczyły preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania. Zanalizowano preferencje kilkusetosobowej grupy osób zamieszkałych w pięciu największych miastach w Polsce.
Okazało się, że najważniejszym kryterium dla nabywcy była cena, gdyż ta odpowiedź została wybrana przez aż 68% osób. Równie ważnym kryterium była lokalizacja nieruchomości, którą zaznaczyło 55% mieszkańców.
Kolejnymi czynnikami, które wpływały na decyzję zakupu mieszkania były: powierzchnia nieruchomości, w tym liczba pokoi (33%), odpowiedni układ pomieszczeń, oraz dobra komunikacja (20%). Mniejsza część osób oczekiwała informacji, z jakiego rynku pochodzi nieruchomość, czy z pierwotnego bądź wtórnego.
Co ciekawe, nabywców najmniej interesowały wiadomości na temat miejsc parkingowych, ogrodzeń, czy specjalnej infrastruktury dla dzieci.
Jak wykorzystać to w praktyce? Podstawą jest przede wszystkim szczegółowe opisanie nieruchomości: gdzie się znajduje, jaką ma powierzchnie, ile pokoi, jaki układ, oraz ile kosztuje. Współczesnych nabywców interesuje przede wszystkim, „za co?” i „ile?” płacą. Jeżeli twoja oferta będzie pod tym względem atrakcyjna, a klient otrzyma wszystkie informacje na ten temat, zwiększasz kilkukrotnie szansę na sprzedanie nieruchomości.
Dopiero po dokładnym opisaniu lokalizacji i ceny, warto się zająć otoczeniem mieszkania, czyli infrastrukturą pomocniczą. Jednakże dwa poprzednie kryteria (cena, lokalizacja) są czynnikami decydującymi podczas wyboru nieruchomości.
Lokalizacja – na co zwraca uwagę klient?
Nabywców interesuje odległość z mieszkania do pracy, szkoły, uczelni, supermarketów i sklepów. Jednakże o wiele ważniejsza dla klienta jest informacja, czy dojazd do tych miejsc jest bezproblemowy i czy lokalizacja posiada dobre połączenie z komunikacją miejską. Ważna jest również informacja, jak wygląda dojazd własnym środkiem transportu do wybranego miejsca.
Warto w swojej ofercie wyszczególnić i podkreślić powyższe informacje. Będą to wszystkie ważniejsze ośrodki umiejscowione blisko lokalizacji nieruchomości, oraz odległości dojazdu wyrażone w przybliżonym czasie dotarcia do poszczególnych miejsc.
W zależności od tego, czy kierujesz swoją ofertę do studentów, czy osób zatrudnionych, należy podkreślić te wiadomości, które będą dla poszczególnych grup najistotniejsze. Informacje o dojeździe do uczelni, ośrodków pracy, szkół, bibliotek, centrów rozrywkowych, sportowych, rekreacyjnych, supermarketów, czy sklepów wpłyną na atrakcyjność oferty. Jeśli w okolicy znajdują się tereny zielone, warto również o tym wspomnieć, gdyż 33% respondentów chciałoby mieszkać w pobliżu terenów rekreacyjnych.
Może się wydawać, że najbardziej atrakcyjne nieruchomości są umiejscowione w centrum, ale nie jest to do końca prawdą. Właściciele, których nieruchomości znajdują się poza centrum, nie są wcale w gorszej pozycji. Okazuje się, że ważniejszy jest dogodny dojazd niżeli odległość od docelowego miejsca.
Co więcej, aż 37% ankietowanych szuka lokalizacji, która znajduje się poza centrum. Nabywców odrzuca ruch, hałas i zbytnie zanieczyszczenia. W takim przypadku należy jak najwięcej uwagi poświęcić połączeniom komunikacji podkreślając przy tym sposoby dotarcia zarówno transportem miejskim, jak i własnym.
Jak komentują raport specjaliści?
Jak widać na powyższych przykładach, przekonania, które może mieć inwestor na temat atrakcyjności danej oferty, nie zawsze idą w parze z powodami, dla których nabywca kupuje nieruchomość. Nawet ogrodzenie, które z założenia miało wpływać na większe poczucie bezpieczeństwa, efektem czego wpływać na skuteczniejszą sprzedaż, obecnie traci na znaczeniu dla kupujących. Dla deweloperów jest to wartościowa informacja, gdyż „zamknięte” osiedla wcale nie muszą przynieść oczekiwanych zysków z inwestycji i nie są wcale czynnikiem decydującym przy zakupie mieszkania. Warto podkreślić przy tym, że inwestycja w droższe mieszkania umiejscowione na osiedlach zamkniętych niekoniecznie się zwróci.
Decyzja, czy nabywca kupi daną nieruchomość, jest oparta przede wszystkim na lokalizacji mieszkania. Dopiero potem, klient ocenia swoje możliwości finansowe i wybiera taką ofertę, za którą jest w stanie zapłacić.
Biorąc pod uwagę rynek w Katowicach w kontekście wyników tych badań, warto rozważyć kupno mieszkania pod inwestycję w Śródmieściu, Koszutce, na Osiedlu Tysiąclecia, oraz w Brynowie. Wymienione dzielnice wyróżniają się bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym, lokalizacją położoną nieopodal centrum, oraz stosunkowo niską ceną wynajmu, która zależna jest od metrażu (ok. 700-2400 zł).
Natomiast, w obliczu tych badań nie do końca korzystna wydaje się inwestycja w Dębowych Tarasach. Mimo, że osiedle wyróżnia się niestandardowymi rozwiązaniami, podwyższającymi wygodę mieszkańców, takimi jak ogrodzenie, całodobowa ochrona, parkingi, czy garaże ogólnie dostępne, niekoniecznie przekłada się to na zainteresowanie nieruchomościami. Cena wynajmu lub kupienia nieruchomości, mimo dobrej lokalizacji, może wydawać się zbyt wysoka dla przeciętnego nabywcy. Skutkiem tego, sprzedaż mieszkania w tamtym rejonie może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, który wcale nie przełoży się na satysfakcjonujące zyski.
Podsumowując, wyniki badań nie są większym zaskoczeniem, gdyż są zbliżone do tych uzyskanych z poprzedniego roku. Aczkolwiek widać, że cena mieszkania staje się coraz mocniej czynnikiem ograniczającym nabywcę do kupienia wymarzonej nieruchomości. Na to muszą zwracać uwagę przede wszystkim deweloperzy.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.