5 KROKÓW, JAK WYCENIĆ NIERUCHOMOŚĆ – POZNAJ KLUCZ DO UDANEJ WYCENY NIERUCHOMOŚCI
Sprzedać nieruchomość – tak łatwo to powiedzieć. O wiele trudniej jednak jest to rzeczywiście wykonać. A pierwszym i najważniejszym krokiem do sprzedaży zawsze jest wycena. Dziś opowiem o tym, jak się za to zabrać i co warto mieć na uwadze, jeśli chce się sprzedać swoją nieruchomość z zyskiem.
Po pierwsze – oceń sytuację na rynku nieruchomości
Rynek – czy tego chcemy, czy też nie – dyktuje nam pewne trendy. Dlatego najpierw musisz się rozeznać, za jakie kwoty ludzie kupują pobliskie, podobne do Twojej nieruchomości. Uwaga – nie chodzi o to, za ile są one oferowane w ogłoszeniach, ale za ile rzeczywiście schodzą. Często bowiem cena z ogłoszenia różni się od tej, za ile dom rzeczywiście został sprzedany. Przeanalizuj dokładnie przypadki z Twojej okolicy. Sprawdź, czy cena rzeczywiście była sprawiedliwa – czy jednak mogła być wyższa, czy raczej powinna być niższa.
Po drugie – sprawdź otoczenie nieruchomości
Ważne jest, by przyjrzeć się, jakie walory posiada otoczenie, w którym znajduje się nieruchomość. Chodzi tutaj o na przykład liczbę różnorodnych okolicznych sklepów, aptek, o odległość od przystanków autobusowych lub tramwajowych (co ułatwia komunikację z centrum miasta), o dostęp do parkingu, o to, czy w okolicy tworzą się korki, czy osiedle jest spokojne, dobrze oświetlone nocą, czy sąsiedzi żyją w dobrej komitywie i wiele, wiele innych rzeczy.
Warto naprawdę dobrze zastanowić się nad tymi elementami, ponieważ nigdy nie wiadomo, który z nich może się okazać tym, który przekona kogoś do kupna nieruchomości. Przykładowo – młode małżeństwo będzie zwracać uwagę, czy w pobliżu ich nowego mieszkania są przedszkola, parki, place zabaw. Z kolei starsza pani będzie zainteresowana tym, czy w pobliżu znajduje się jakaś apteka i ile będzie musiała iść, by dojść do przystanku, z którego dojedzie do przychodni lekarskiej.
Bez względu jednak na to, kto będzie chciał kupić nieruchomość, zawsze warto mieć dokładną listę wszystkich argumentów pod ręką.
Po trzecie – oszacuj swój wkład w nieruchomość
Zrób listę wszystkich Twoich działań i rzeczy, które wykonałeś, by zwiększyć wartość nieruchomości.
Liczą się tutaj oczywiście przede wszystkim wszelkie remonty. Do ich kosztu trzeba też doliczyć robociznę, czas oraz nerwy, jakie straciłeś, przywracając nieruchomość do stanu, w którym się ona obecnie znajduje.
Czasem – jeśli mamy do czynienia z nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi czy wystroju wnętrza – trzeba będzie skorzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy, który prawidłowo wyceni daną rzecz. Im szczegółowiej, rzetelniej i skrupulatniej podejdziesz do tego zadania, tym pewniej będziesz się czuł podczas negocjacji cenowych z potencjalnym kupcem. Gdy on będzie próbował obniżać cenę – Ty masz już w garści konkretne liczby i rachunki.
Jeśli powiesz przyszłemu potencjalnemu właścicielowi, że straciłeś całe wakacje, by wymienić w całym domu starą, rozpadającą się instalację elektryczną – to każdy zgodzi się, że kosztem, jaki poniosłeś, nie były tylko i wyłącznie rachunki za nowe kable. To także Twój czas, nerwy i zaangażowanie. I że te wszystkie niemiłe niespodzianki omijają już szczęśliwego przyszłego właściciela, który nie będzie musiał się już mierzyć z elektryką.
Po czwarte – przygotuj nieruchomości do sprzedaży
Uprzątnij ją, zasłoń wstydliwe mankamenty, wykonaj niezbędne drobne prace remontowe (np. pęknięć tynku można się pozbyć w jedno popołudnie, a efekt będzie utrzymywał się latami), zadbaj o to, by dom czy mieszkanie ładnie pachniały.
Możesz też rozważyć zastosowanie tzw. home stagingu – czyli dodatkowemu udekorowaniu nieruchomości i stworzeniu jej pozytywnego obrazu w oczach odwiedzających. Badania pionierki home stagingu – Barbara Schwarz – sugerują, że przytulne i estetyczne przygotowanie nieruchomości potrafi nie tylko skrócić czas, przez jaki czeka się na kupca, o 40%, ale także podnieść wartość nieruchomości nawet o 10%.
Home staging przydaje się szczególnie przy nieruchomościach, do oglądania których zgłosiła się duża liczba chętnych, ale żaden nie zdecydował się za jej zakup. Oznacza to, że ogłoszenie jest dobrze skonstruowane i zachęca ludzi do odwiedzin, jednak sama nieruchomość oglądana na żywo nie wzbudziła w nich sympatii.
Po piąte – przygotuj ofertę
W podstawowej formie – oferta musi zawierać przynajmniej:
- Podstawowe dane o nieruchomości (powierzchnia / kubatura, liczba pokoi, rodzaje dostępnych pomieszczeń, liczba pięter itd.)
- Położenie nieruchomości (dzielnica, ulica)
- Zdjęcie nieruchomości
Jednak takich ofert – zwykłych i niewyróżniających się – są tysiące.
Dlatego warto się pofatygować i stworzyć ofertę ciekawszą – zawierającą ciekawe, profesjonalne, dobrze doświetlone i skadrowane zdjęcia, intrygujący opis nieruchomości, jej plan i mapkę dojazdu.
W ten sposób pozwolimy potencjalnym kupcom w wyobraźni zwiedzić nieruchomość – co znacząco zwiększy zainteresowanie jej obejrzeniem na żywo.
Wykonując prawidłowo te 5 kroków, możesz teraz dokonać korzystnej dla siebie wyceny nieruchomości.
Jeśli również Ty potrzebujesz profesjonalnie wycenić swoją nieruchomość, a nie czujesz się na siłach, by to zrobić – skorzystaj z usług profesjonalnego pośrednika nieruchomości. Skontaktuj się ze mną w tej sprawie – w ten sposób prawdopodobnie unikniesz kosztownych błędów.
A Ty – jakie masz doświadczenia z wyceną nieruchomości? Podziel się nimi w komentarzach.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.