Jak przygotować się do wzięcia kredytu na mieszkanie?
Wiele osób, pragnąc kupić mieszkanie, musi zwrócić się do banku po kredyt hipoteczny. Mało kogo bowiem jest stać na to, by od ręki wydąć kilkaset tysięcy złotych, a marzenie o własnym M dotyczy właściwie wszystkich na pewnym etapie życia. Na szczęście, dzięki bankom, wiele osób ma możliwość wcześniejszego zrealizowania swojego pragnienia. Zanim jednak weźmiesz kredyt na mieszkanie, sprawdź, jak się do tego przygotować.
Zadbaj o wkład własny
Bez względu na to, w jakim banku zdecydujesz się wziąć kredyt na mieszkanie, musisz pamiętać, że instytucja zażąda od Ciebie wkładu własnego. Musi on wynosić minimum 20% całej pożyczanej kwoty. Wkład własny pozwala ograniczyć ryzyko banku w momencie, gdyby okazało się, że kredytobiorca nie jest w stanie spłacić kredytu i musi sprzedać nieruchomość. Ponadto wstępna kwota jest swojego rodzaju sitem przesiewowym dla osób starających się o kredyt hipoteczny.
Zabezpiecz się finansowo
Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego, warto odpowiednio zabezpieczyć się finansowo. Nie jest najlepszym pomysłem przeznaczać na wkład własny wszystkich naszych oszczędności. Zawsze warto mieć odłożone kilka lub kilkanaście tysięcy na wypadek np. utraty pracy czy niespodziewanych wydatków. To pozwoli nam spłacać raty w terminie i zapewni nam spokój.
Nie podpisuj niezrozumiałych umów
W umowie kredytowej znajduje się sporo zapisów, które nie są zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba. Takie sformułowania jak LTV, DTI czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego niewiele nam mówią. Zanim więc podpiszesz umowę o kredyt hipoteczny z bankiem, dokładnie dopytaj, co oznaczają wszelkie dodatkowe klauzule. Przed podpisaniem umowy możesz również skonsultować jej treść z doradcą finansowym.
Wybierz najlepszą ofertę kredytową
Większość osób, chcąc wziąć kredyt na mieszkanie, decyduje się na skorzystanie z usług banku, w którym ma aktualnie konto. Faktycznie, może się okazać, że nasz bank ma najlepszą ofertę kredytową, ale, by się o tym przekonać, najlepiej jest dowiedzieć się, co do zaoferowania mają inne instytucje. Dopiero po dokładnej analizie wszystkich ofert, należy podjąć ostateczną decyzję.
Weź pod uwagę wszystkie koszty
Kupując mieszkanie czy dom, musimy pamiętać, że na cenie samej nieruchomości nie kończą się koszty związane z transakcją. Podczas jej realizacji pojawi się szereg dodatkowych aspektów takich jak taksa notarialna, wpis do księgi wieczystej czy podatek, a także opłata dla agenta nieruchomości, jeśli korzystamy z jego usług. Zanim zatem zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, weźmy pod uwagę wszystkie te elementy.
Wyrób staż pracy
By móc wziąć kredyt hipoteczny, trzeba mieć odpowiedni staż pracy. W przypadku umowy o pracę wynosi on 3 miesiące, umowy zlecenia 6, a przy własnej działalności gospodarczej rok.
Zadbaj o historię kredytową
Przyznając kredyt hipoteczny, bank sprawdzi naszą dotychczasową historię kredytową. Na tej podstawie oceni, czy jesteśmy w stanie terminowo płacić raty i czy w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatami. Jeśli zatem planujesz ubiegać się o kredyt na mieszkanie, już teraz zadbaj o atrakcyjną historię kredytową. Jak? Kupuj na raty lub załóż sobie kartę kredytową i regularnie z niej korzystaj.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.