Jak nie kupić mieszkania, w którym będzie za gorąco?
Podczas kupna mieszkania zwracamy uwagę na różne parametry. Jednym z nich z pewnością jest odpowiednia temperatura. Niestety, nie da się sprawdzić, czy latem będzie w pomieszczeniu zbyt gorąco, jeśli kupujemy nieruchomość o innej porze roku. Na szczęście, istnieją pewne przesłanki, na podstawie których możemy przewidzieć, że dane mieszkanie nie da nam wytchnienia w porze letniej. Jakie? O tym w dzisiejszym artykule.
Być może temperatura panująca w mieszkaniu, które zamierzamy kupić, nie jest najważniejszym parametrem podczas wyboru nieruchomości do kupienia, to jednak warto wziąć ją pod uwagę. Upały w Polsce w sezonie letnim potrafią bowiem dać nam w kość, a wracanie z pracy do nagrzanego lokum nie będzie zbyt przyjemne. Na szczęście, w łatwy sposób można przewidzieć czy dana nieruchomość ma tendencje do nadmiernego nagrzewania się.
Okna na zachód
Należy pamiętać, że pomieszczenie z oknami wychodzącymi na zachód będą bardzo nagrzane w okresie letnim. Słońce będzie tam operować od południa do późnego wieczora. Nie zaleca się zatem w tych pomieszczeniach aranżować sypialni. Do tego najlepiej sprawdzi się pokój od strony wschodniej. Przy zachodnim usytuowaniu okien trzeba też będzie pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed nadmiarem światła w postaci rolet czy żaluzji. Ich stosowanie skutecznie ograniczy nagrzewanie się pomieszczenia.
Mieszkania na ostatnim piętrze
Jeśli zastanawiacie się nad kupnem mieszania na ostatnim piętrze, musicie pamiętać, że ich mankamentem jest szybkie nagrzewanie się, co latem może być uciążliwe. Głównym problemem w tej sytuacji jest rodzaj pokrycia dachowego. W starym budownictwie sięgano po czarną papę, która powoduje, że dach nadmiernie nagrzewa się, co w konsekwencji powodowało przegrzanie mieszkań na najwyższej kondygnacji. Na szczęście, w nowym budownictwie sięgnięto po białą papę, która odbija światło, nie powodując nagrzewania się dachu. Dzięki temu mieszkania na ostatnim piętrze w nowych blokach nie są zagrożone nadmiernymi temperaturami w okresie letnim.
Okna tylko na jedną stronę
Jednym z największych mankamentów mieszkań, które wręcz gwarantuje nadmierną temperaturę latem jest umiejscowienie wszystkich okien po jednej stronie nieruchomości. Taki układ uniemożliwia odpowiednie przewietrzenie wnętrz, co prowadzi do zastoju powietrza. Istotną kwestią jest również strona, na którą wychodzą okna. Najzimniejsze będą mieszkania z ekspozycją okien na północ. Te z oknami na wschód będą doświetlone światłem słonecznym tylko do południa. Z kolei zachodnia eskpozycja gwarantuje dużo światła po południu i wieczorem, ale łączy się również z silnym nagrzewaniem wnętrza.
Duże okna
Liczne przeszklenia mieszkania wyglądają bardzo efektownie i nadają wnętrzu nowoczesnego sznytu. Trzeba jednak pamiętać że im większe okno, tym pomieszczenia bardziej będą się nagrzewać. Nadmiar przeszkleń wywoła bowiem efekt podobny do warunków panujących w szklarni. Ciężko wyobrazić sobie ich znoszenie przez dwa miesiące. Jeśli zatem zależy nam na dużych przeszkleniach i nie chcemy z nich rezygnować, musimy liczyć się z tym, by zapewnić oknom odpowiednie zaciemnienia lub zamontować w mieszkaniu klimatyzację, dzięki której okres letni będzie możliwy do zniesienia.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.