Jak wynajmować mieszkanie na pokoje?
Wynajem mieszkań to prosty i skuteczny sposób na dorobienie do domowego budżetu. Jedną z jego form jest wynajem na pokoje, czyli udostępnianie mieszkania kilku najemcom, którzy mieszkają razem. Czym się charakteryzuje ten sposób wynajmowania? Jakie są jego wady i zalety oraz jak go przeprowadzać, by się opłacał? O tym w dzisiejszym artykule.
Wynajem mieszkania na pokoje to atrakcyjna forma ciesząca się powodzeniem przede wszystkim w dużych miastach. To tutaj bowiem jest najwięcej studentów oraz młodych osób pracujących, do których tego rodzaju rozwiązanie jest adresowane.
Dla właściciela lokalu wynajem na pokoje, umiejętnie zaplanowany, może znacznie zwiększyć dochody z wynajmu mieszkania w porównaniu z tradycyjnym udostępnieniem nieruchomości jednemu najemcy. By jednak zyski wzrosły, trzeba to zrobić w przemyślany sposób. Oto kilka cennych wskazówek.
Wybierz odpowiednie mieszkanie
Jeśli planujesz przeznaczyć mieszkanie do wynajmu na pokoje, to warto postawić na nieruchomości z jak największą liczbą pomieszczeń, a właściwie okien. Bo to od ich ilości zależy potencjalna liczba pokoi. Przestrzeń można bowiem dodatkowo podzielić. Optymalna ilość pokoi w jednym mieszkaniu to 3-4. Każdy z nich, w zależności od wielkości, można wynajmować w przedziale cenowym od 700 do nawet 1000 zł.
Drugi aspekt to położenie nieruchomości. Im bliżej centrum, tym więcej można zażądać za wynajem. Dobrą lokalizacją będzie także sąsiedztwo uczelni wyższych. Konieczne jest również, by mieszkanie posiadało dostęp do szybkiego Internetu. W dzisiejszych czasach jest to właściwie podstawa wyposażenia wynajmowanej nieruchomości.
Całościowe wyposażenie
Mieszkanie do wynajmu na pokoje powinno być w pełni urządzone. Studenci i młode osoby pracujące rzadko bowiem posiadają swoje meble czy inny sprzęt domowy, dlatego ważne jest, by tego rodzaju akcesoria zapewnił właściciel. Co powinno znaleźć się w każdym z pokoi? Na pewno łózko, szafa oraz biurko. Inne umeblowanie zależy od wielości każdego wnętrza. Do użytku wspólnego niezbędna będzie lodówka, pralka oraz kuchenka. Ważne również, by zapewnić najemcom akcesoria do sprzątania i dodatkowe sprzęty w postaci odkurzacza, żelazka czy deski do prasowania. Zadbajmy również o to, by każdy pokój posiadał drzwi zamykane na klucz.
Poszukiwanie najemców
Wynajem na pokoje dedykowany jest przede wszystkim studentom oraz młodym osobom pracującym. Znalezienie ich z pewnością nie będzie trudne. Obecnie w Internecie jest wiele portali, na których można opublikować ogłoszenie o wynajmie pokoju. Jeśli Twoja nieruchomość jest atrakcyjna, z pewnością telefon szybko się rozdzwoni. By przyspieszyć cały proces, a także oszczędzić swój czas i energię, można zlecić poszukiwanie najemców agencji nieruchomości. Wsparcie pośrednika zapewni nam bezpieczeństwo w wyborze potencjalnych lokatorów. Agent bowiem ich wstępnie zweryfikuje i odrzuci osoby, które mogłyby być w przyszłości źródłem problemów np. nie płaciłyby czynszu.
Spisanie umowy
Umowa wynajmu pokoju powinna być dość szczegółowa i jasno określać wszelkie zasady funkcjonowania w mieszkaniu. Warto przeanalizować wszelkie potencjalnie problematyczne sytuacje, które mogłyby się wydarzyć i zawrzeć je w dokumencie. Ważne jest także określenie czasu najmu, okresu wypowiedzenia oraz oczywiście wysokości opłat. Najlepiej jest skonstruować umowę tak, by jak najdokładniej chroniła nasze interesy. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wynajmu pokoju osobie, która mogłaby się nie wywiązać z wcześniejszych ustaleń.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.