Jak tanio kupić mieszkanie? Cz. 2
Każdy poszukujący własnego lokum pragnie tanio zakupić mieszkanie. By jednak to osiągnąć, należy przyłożyć się do poszukiwań odpowiedniej oferty i dać sobie czas na znalezienie idealnej nieruchomości. Pomóc w tym może profesjonalny agent nieruchomości, który przeprowadzi nas przez cały proces skutecznie, znajdując dla nas mieszkania w najlepszej cenie.
Porównuj ceny
Jeśli chcemy kupić mieszkanie w najbardziej atrakcyjnej cenie, konieczne jest zestawienie ze sobą kilku lub nawet kilkunastu ogłoszeń. Warto sprawdzić, ile kosztują nieruchomości o podobnych parametrach w porównywalnym oddaleniu od centrum. Dzięki temu sprawdzimy, czego możemy się spodziewać od nieruchomości w naszym przedziale cenowym. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest wsparcie ze strony pośrednika nieruchomości, który profesjonalnym okiem oceni, czy dana nieruchomość ma adekwatną czy zawyżoną cenę. To pozwoli nam odrzucić mieszkania niewarte swojej ceny.
Mieszkanie z rynku wtórnego – jak kupić, żeby nie przepłacić?
Przede wszystkim należy pamiętać, że kupno mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z szeregiem zagrożeń, których nieświadomi możemy stać się ofiarą. Nie twierdzimy, by nie decydować się na zakup tego typu mieszkań, ale warto to robić rozważnie, najlepiej z pomocą fachowca w postaci pośrednika.
Podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego, mogą pojawić się koszty, których na pierwszy rzut oka nie widać. Zanim więc dokonamy transakcji, sprawdźmy dokładnie, czy na lokalu nie ciąży hipoteka i czy wszelkie dokumenty się zgadzają. Niezbędną praktyką jest sprawdzenie nieruchomości w księdze wieczystej. Skontrolujmy przede wszystkim, czy właścicielem mieszkania jest osoba, która się za niego podaje. Zdarza się bowiem, że dochodzi do oszustw na tym tle. Istotne jest również czy w mieszkaniu nie ma zameldowanych osób i upewnienie się czy nie kupimy lokalu z dzikim lokatorem.
Odpowiedni moment na zakup mieszkania
Na rynku nieruchomości nie istnieje coś takiego jak idealny czas na zakup nieruchomości. Oczywiście mieszkania są tańsze lub droższe w zależności od aktualnego stanu gospodarki kraju, ich ceny jednak nie mają tendencji do wahań sezonowych. Jednakże można zaobserwować, że latem najwięcej nowych nieruchomości oddawanych jest do sprzedaży przez deweloperów. Jest to zatem świetny moment na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Będziemy mieli szeroki wybór różnorodnych opcji.
Więcej ogłoszeń o sprzedaży pojawia się również na wiosnę. W tym czasie więcej też osób jest zainteresowanych kupnem. Podobnie sytuacja wygląda w grudniu. W tych okresach trzeba się liczyć z tym, że wybór mieszkań będzie większy, ale wzrośnie też liczba zainteresowanych, a co za tym idzie, konkurencja w wyborze odpowiedniego lokum.
Negocjacje
Ostatnim elementem uzyskania satysfakcjonującej nas ceny za wybrane mieszkanie są negocjacje. Niestety, dla wielu z nas jest to spore wyzwanie, gdyż w życiu codziennym nie mamy zbyt wielu możliwości do praktykowania tej sztuki, chyba że z zawodu jesteśmy sprzedawcami. Jeśli nie, nasze umiejętności negocjacyjne pewnie pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście, nie musimy negocjować ceny mieszkania samodzielnie. Wystarczy, że zgłosimy się po pomoc do agenta nieruchomości, który wywalczy dla nas najatrakcyjniejszą cenę.
Należy też pamiętać, że ceny podawane w ofertach zawsze są nieco zawyżone. Na rynku nieruchomości przyjęło się, że kupujący zawsze się targują, nie należy więc zgadzać się na pierwszą kwotę zaoferowaną przez sprzedającego.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.