Kupno działki - mówimy jak! Cz. 2
Dziś kontynuujemy wątek rozpoczęty w poprzednim artykule dotyczący kupna działki i kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego gruntu. Zapraszamy do lektury.
Historia gruntu
Kupując działkę pod nieruchomość, warto zainteresować się jej przeszłością. To bowiem, co wcześniej na niej stało, może mieć wpływ a prace budowalne. Istotne są przede wszystkim wszelkie pozostałości, które na pierwszy rzut oka mogą nie być widoczne, ale znajdują się np. pod powierzchnią gruntu.
Ważną informacją jest tendencja do zalewania lub nadmiernego gromadzenia się wody na działce. Dobrze jest się dowiedzieć, co wcześniej znajdowało się na działce i poznać właścicieli gruntu oraz powody, dla którego chcą go sprzedać.
Jakość ziemi na działce
Rodzaj ziemi znajdujący się na działce to również ważny aspekt, którego nie można pominąć przed zakupem. Nie każdy bowiem nadaje się do tego, by stawiać na nim nieruchomość. Jakość gleby jest również znacząca, kiedy planujemy stworzenie przydomowego ogrodu.
Typów gruntu jest naprawdę wiele. By dowiedzieć się, z jaką glebą mamy do czynienia, warto wykonać badania geotechniczne, które pozwolą nam określić, czy działka nadaje się pod inwestycję budowlaną.
Uzbrojenie gruntu
Odpowiednie uzbrojenie działki jest obowiązkowe zanim w ogóle rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowalne. Ważne zatem, by sprawdzić przed zakupem czy do gruntu podciągnięte są takie media jak prąd, gaz, woda, kanalizacja czy przyłącze telefoniczne. Jeśli ich nie ma, należy dowiedzieć się czy do tej konkretnej działki jest możliwe ich doprowadzenie. By się tego dowiedzieć, trzeba skonsultować się z dostawcami poszczególnych mediów, których specjaliści ocenią sytuację. Wszelkie przyłącza pozyskuje się na wniosek właściciela badanego gruntu.
Dostęp działki do drogi publicznej
By uzyskać pozwolenie na budowę nieruchomości, działka, którą wybraliśmy musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Jeśli go nie ma, nie można rozpocząć prac budowlanych. Wyjątkiem od tej reguły są przypadki, w których działka bezpośrednio graniczy z drogą publiczną, ale nie ma z nią bezpośredniego połączenia w postaci wjazdu. W takiej sytuacji należy go wybudować.
Innym przypadkiem jest sytuacja, w której obszar między działką a drogą publiczną należy do właściciela tejże drogi. Wówczas należy pozyskać zgodę na budowę wjazdu.
Natomiast w sytuacji, kiedy teren między Twoją działką a drogą publiczną należy do innego właściciela, wówczas można albo kupić tę ziemię, albo uzyskać od właściciela prawo do korzystania z tego gruntu w celach dojazdu i dojścia do swojej posesji, a także poprowadzenia mediów. Jest to tzw. prawo służebności gruntowej i korzystanie z niego odbywa się odpłatnie lub nie, w zależności od wymogów właściciela. Trzeba mieć także na uwadze, że właściciel takiego gruntu przechodniego może nie wyrazić zgody na jego użytkowanie, wówczas trzeba będzie walczyć o prawo do służebności gruntowej w sądzie.
Rodzaje gruntów
Wyróżnia się kilka rodzajów gruntów, z którymi można się spotkać na rynku działek. Pierwszym z nich jest nieruchomość rolna, która przeznaczona jest do działań rolniczych, sadowniczych, ogrodniczych lub produkcji rybnej. Istnieje możliwość przetransformowania gruntu rolnego w działkę budowlaną. Taką możliwość określają szczegółowo konkretne przepisy prawa.
Kolejny rodzaj gruntu to działka siedliskowa, na której mogą się znaleźć budynki mieszkalne, gospodarcze, dojazd, ogród i podwórko. Jest ona położona na obszarze użytkowanym rolniczo i nie przekracza 1,5 ha powierzchni. Można na niej wybudować dom mieszkalny. Następne w kolejności są grunty budowlane, czyli działki, które przeznaczone właśnie pod budowę domu. Posiadają one odpowiednie parametry oraz wszelkie udogodnienia takie jak dostęp do drogi publicznej oraz pełne uzbrojenie.
Ostatnim rodzajem gruntu jest działka rekreacyjna przeznaczona pod dom letniskowy, który zamieszkiwany będzie sezonowo. W kolejnym artykule przedstawimy wszelkie kwestie prawne, które warto sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup działki.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.