PRAWA ORAZ OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA MIESZKANIA WYNAJMOWANEGO
Wynajmowanie mieszkań jest powszechne i niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla osoby wynajmującej, jak i najemcy. Ale zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, która będzie wiążąca dla każdej ze stron, najpierw warto zapoznać się z prawami i obowiązkami właściciela oraz najemcy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, do czego musimy się stosować, a co możemy wymagać i egzekwować. W myśl sentencji prawniczej, że nieznajomość prawa szkodzi, lepiej być świadomym obowiązujących przepisów, dających zarówno przywileje, jak i obowiązki.
W celu uniknięcia różnego rodzaju sporów, wszystkie ważne kwestie powinny być spisane w umowie. W praktyce oznacza to podanie danych osobowych (tylko niezbędnych!) stron umowy, przedmiotu umowy oraz kwoty i terminu, w jakim należy uiścić opłatę za czynsz. Kolejną ważną kwestią jest wysokość kaucji, zasady wypowiedzenia umowy i prawa i obowiązki najemcy, jak i właściciela. Umowa zawsze powinna być sporządzana w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. Wynajęcie mieszkania to w dzisiejszych czasach doskonały sposób na biznes, trzeba tylko wiedzieć, jak się zabezpieczyć, aby na tym nie stracić, lecz zyskać.
WAŻNE SPRAWY Z PUNKTU WIDZENIA WŁAŚCICIELA MIESZKANIA WYNAJMOWANEGO
Osoby, które są właścicielami mieszkań i chcą je wynająć, często mają obawy związane z tym, że najemca, mimo niepłacenia czynszu i wypowiedzenia lub wygaśnięcia umowy, nie będzie chciał opuścić lokalu. Dlatego najlepiej jest na taki wypadek sporządzić oświadczenie u notariusza o dobrowolnym poddaniu się egzekucji opuszczenia mieszkania. Tym samym interesy właściciela są zabezpieczone i nie musi on martwić się tym, że nie będzie mógł pozbyć się najemcy, który nie ma podstaw do dalszego korzystania z mieszkania. Inną opcją jest najem okazjonalny, który z góry określa czas, na jaki najemca wprowadza się do mieszkania, a co najistotniejsze, najemca wskazuje lokal, w którym będzie mógł zamieszkać z chwilą zakończenia umowy. Taki załącznik do umowy też musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego i musi zawierać podpis właściciela lokalu, do którego w przyszłości może wprowadzić się najemca. Wynajem kawalerki czy też większego mieszkania lub domu w taki właśnie sposób jest najbezpieczniejszą formą najmu.
Wynajem mieszkań wiąże się też z ryzykiem powstania szkód. Na wypadek ich powstania właściciel powinien pobierać od najemcy kaucję, której wysokość powinna zostać wpisana do umowy. W sytuacji, gdy nie dojdzie do żadnych strat materialnych, wówczas cała kaucja jest wypłacana w chwili wyprowadzki najemcy. W trakcie trwania umowy wynajmujący ma też prawo podnieść wysokość czynszu. Musi być tylko zachowany okres wypowiedzenia poprzedniej kwoty.
OBOWIĄZKI WYNAJMUJĄCEGO
Powiedziano o prawach właściciela mieszkania, a jakie są jego obowiązku? Podstawowym obowiązkiem jest wydanie mieszkania w takim stanie, w jakim było to ustalone. Ponadto niezbędne jest zapewnienie sprawnie działających instalacji oraz urządzeń, będących na wyposażeniu mieszkania. W przypadku powstania awarii, które nie są winą najemcy, musi on zgłosić ten fakt właścicielowi, na którym spoczywa obowiązek naprawy.
W znalezieniu najemcy i sporządzeniu odpowiedniej umowy mogą pomóc agencje nieruchomości.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.