Biophilic design – czym jest i jakie są jego zalety?
O dobroczynnym wpływie natury na nasze zdrowie i samopoczucie słyszy się coraz więcej. Na każdym kroku jesteśmy zachęcani do obcowania z przyrodą, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu czy chociażby wprowadzaniu roślin do domów i biur. Projektanci nieruchomości poszli w tym temacie o krok dalej, tworząc wyjątkowy sposób tworzenia domów. Mowa o biophilic design – czym on jest i jakie niesie korzyści dla osób mieszkających w ten sposób? O tym w dzisiejszym artykule.
Słowo „biofilia” pierwszy raz zostało użyte w kontekście psychologii społecznej. Z czasem jego zastosowanie rozprzestrzeniało się na kolejne sfery życia, takie jak biologia, socjologia czy medycyna. Dziś motyw ten znajduje również swoje odzwierciedlenie w architekturze. Bez względu na to, w jakim kontekście stosujemy to określenie, zawsze odnosi się ono do wpływu przyrody na człowieka w wielu aspektach jego życia i do tego, że tak naprawdę każdy z nas potrzebuje połączenia z naturą.
Ucieczka z wielkich miast
Idąc tym tropem, coraz częściej możemy zauważyć, że ludziom brakuje życia w zgodzie z naturą. Coraz więcej osób wybiera powrót na łono przyrody, inwestując w budowę domu poza granicami miast, na przedmieściach, czy kupując nieruchomości na sprzedaż dostępne na wsiach. Architekci, widząc ten trend, proponują dla nich właśnie biophilic design, którego ideą jest zapewnienie mieszkańcom domu jak najwięcej kontaktu z przyrodą.
Założenia biophilic design
Jednym z kluczowych aspektów biophilic design, którego celem jest przybliżenie nas do natury, jest stosowanie dużych przeszkleń w budowanych domach. Dzięki temu, przebywając w salonie czy w kuchni, możemy swobodnie cieszyć się pięknem ogrodu lub widokiem pobliskiego lasu.
Biophilic design pragnie również włączyć przyrodę w sam projekt domu. W tego rodzaju rozwiązaniach często pojawiają się zielone dachy, czy dziedzińce z drzewem w samym centrum budynku, instalowanie na ścianach budynku wodospadów czy wykorzystanie skały jako integralnej części domu.
Nie bez znaczenia pozostają również materiały wybierane do tworzenia budynków zgodnych z ideą biophilic design. Architekci wykorzystują przede wszystkim drewno oraz kamień, które stanowią naturalne przedłużenie otaczającej budynek przyrody.
Korzyści płynące z biophilic design
Jak się okazuje biophilic design nie tylko pięknie się prezentuje, ale też bardzo korzystnie oddziałuje na mieszańców budynków stworzonych w zgodzie z tą koncepcją. Przede wszystkim dom, w którym natura jest na wyciagnięcie ręki, a miejscami niemal się do nie go wdziera, działa na nas kojąco i znakomicie redukuje stres. W takich przestrzeniach wyciszamy się i relaksujemy, a przy tym świetnie ładujemy baterie. Tego rodzaju nieruchomość będzie zatem idealnym wyborem dla każdego, kto poszukuje własnej oazy spokoju chroniącej przed coraz większym tempem codziennego życia w miastach.
A jeśli zastanawiasz się nad kupnem działki w pięknym otoczeniu przyrody pod Katowicami lub w pobliżu innego śląskiego miasta, skontaktuj się Martą Kulawik. Jako profesjonalistka w dziedzinie nieruchomości, znajdzie dla Ciebie i Twojej rodziny idealną przestrzeń do życia.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.