Mikrokawalerki – czy warto kupować?
W wielu dużych miastach coraz częściej powstają budynki z tzw. mikrokawalerkami. To mieszkania, których powierzchnia waha się między 12 a 18 mkw. Czy tak niewielki metraż zachęca potencjalnych kupców, a może omijają oni tego typu nieruchomości szerokim łukiem? W dzisiejszym artykule rozważamy wszelkie za i przeciw zakupu tergo rodzaju lokalu. Jeśli Ty także zastanawiasz się nad taką decyzją, zapraszamy do lektury.
Zalety mikrokawalerek
Podstwowym atutem zakupu tego rodzaju nieruchomości jest niewątpliwie jej cena. W zależności od metrażu koszt takich mieszkań waha się od 100 do 170 tys. zł. Ceny najmniejszych, 12-metrowych kawalerek schodzą w niektórych miastach nawet poniżej 100 tys. zł. To bardzo kuszące rozwiązanie, zwłaszcza dla osób o niewielkiej zdolności kredytowej, czyli zazwyczaj młodych dorosłych, którzy pragną jak najszybciej „być na swoim”.
Kolejna zaleta to wyjątkowy design tego rodzaju wnętrz. Mimo, że posiadają one niewielką przestrzeń, to propozycje dostępne w nowym budownictwie, imponują funkcjonalnością. Jak łatwo się domyślić, w mikrokawalerce liczy się każdy centymetr kwadratowy, co biorą sobie do serca projektanci. W bardzo efektywny sposób wykorzystują oni nawet najmniejsze przestrzenie, by stworzyć wygodną i często wielofunkcyjną przestrzeń.
Kupno mikrokawalerki jest też znakomitym pomysłem dla osób, które inwestują w nieruchomości na wynajem. Tego rodzaju lokale są chętnie wynajmowane przez studentów oraz młode osoby pracujące, które często spędzają czas poza domem. Traktują one tego typu przestrzeń przede wszystkim jako sypialnię. Jednak bardzo istotnym parametrem powodzenia wynajmu tak małego mieszkania będzie jego atrakcyjna lokalizacja. Jeśli zatem planujemy zakup mikrokawalerki pod wynajem, wybierzmy nieruchomości w ścisłym centrum miasta.
Wady mikrokawalerek
Najbardziej oczywistym mankamentem mikrokawalerek jest ich powierzchnia. Bez względu na to czy zamierzamy kupić taki lokal do mieszkania czy chcemy go wynająć, trzeba się dobrze zastanowić, czy tak mała przestrzeń nie będzie na dłuższą metę męczyć. Jeśli faktycznie nie ma nas w domu od rana do wieczora i większość naszych życiowych potrzeb załatwiamy na mieście, to tego typu lokal może być dla nas idealny. Ale gdy jesteśmy typem domatora, a do tego lubimy od czasu do czasu zaprosić do domu znajomych czy drugą połowę, to mikrokawalerka może okazać się zupełnie nietrafionym pomysłem.
Ponadto okazuje się, że na pozór atrakcyjne ceny mikrokawalerek, tak naprawdę nie są tak niskie, kiedy przeliczymy koszt metra kwadratowego w tego rodzaju nieruchomości. Często okazuje się, że cena za metr kwadratowy w tego typu lokalu jest zbliżona, a nawet przewyższa ceny w większych mieszkaniach. Zanim więc zdecydujemy się na zakup mikrokawalerki, sprawdźmy, czy to nam się faktycznie opłaca.
Zakup mikrokawalerki z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które poświęcają się karierze zawodowej, a także często są w rozjazdach. Ponadto tego rodzaju lokale zakupują firmy dla pracowników wyjeżdżających na delegację. Mikrokawalereka może sprawdzić się także jako pierwsze mieszkanie dla studenta czy absolwenta.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.