Jak wynająć część domu?
Wynajem części domu to coraz popularniejsza praktyka, zwłaszcza wśród właścicieli dużych domów, którzy mieszkają sami. To dobry pomysł dla tych osób, których dzieci wyprowadziły się i pozostała po nich spora, niewykorzystana przestrzeń. By jednak tego rodzaju rozwiązanie, było korzystne zarówno dla najemców, jak wynajmujących, musi być dobrze zorganizowane. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.
Podstawą, która zapewni komfort i prywatność właścicielom i wynajmującym część domu będzie organizacja osobnego wejścia. To absolutne minimum. Nie ma bowiem nic bardziej krępującego niż konieczność codziennego przechodzenia przez salon właścicieli, by dostać się do swojej części domu.
Jeśli zatem Wasza nieruchomość nie posiada dwóch osobnych wejść, zanim wynajmiecie część budynku obcym osobom, warto tak przebudować dom, by takie rozwiązanie powstało. To z pewnością ułatwi życie wszystkim lokatorom. Jeśli natomiast chcecie wynająć część domu na piętrze, wówczas najlepiej jest postawić zewnętrzne schody, które umożliwią dostanie się na kondygnację bez konieczności wchodzenia do części parterowej.
Oddzielna kuchnia i łazienka
Kolejny aspekt to konieczność zorganizowania osobnych kuchni i łazienek. Wynajmując mieszkanie, ciężko sobie wyobrazić, byśmy musieli współdzielić te przestrzenie z innymi lokatorami, chyba że mamy 20 lat i mieszkamy w mieszkaniu studenckim. W innym przypadku większość najmujących będzie zdeterminowana, by znaleźć dla siebie w pełni niezależną przestrzeń. Ciężko bowiem wyobrazić sobie kolejki do łazienki w domu, gdzie mieszkają dwie obce rodziny lub gotowanie dla wszystkich domowników w jednej kuchni. Nie wspominając już o porządkach i stopniu czystości, który z łatwością może poróżnić obcych współlokatorów.
Izolacja akustyczna ścian
Równie ważne jest odpowiednie wyizolowanie ścian, gdyż większość domów jednorodzinnych nie jest przystosowanych do tego, by wytłumiać dźwięki tak skutecznie jak ściany działowe w blokach i kamienicach. Domy zazwyczaj pomyślane są na jedną rodzinę, nie stawia się w nich zatem tak grubych ścian. By zapewnić współlokatorom odpowiedni komfort mieszkania, warto dodatkowo wytłumić ścianę między jednym a drugim gospodarstwem odmowym, by nie musieć słuchać kłótni sąsiadów, płaczu dziecka czy głośno grającego telewizora.
Podział rachunków
Kwestia rachunków we współdzielonym domu może być przyczyną konfliktów. By ich uniknąć, najlepiej byłoby podzielić budynek na dwa samodzielne mieszkania za pomocą aktu notarialnego. Wówczas wszelkie liczniki byłyby osobne dla każdego lokalu. Większość właścicieli jednak tego nie robi. Pozostaje zatem instalacja oddzielnych gazomierzy i liczników prądu przy każdej z kuchni i w łazience. To pozwoli na weryfikację, ile kto zużył mediów i sprawiedliwy podział rachunków.
Dostęp do piwnicy, ogrodu i garażu
Na koniec trzeba wspomnieć o ustaleniach, co do korzystania z takich przestrzeni wspólnych jak piwnica, garaż czy ogród. Szczególnie teren zielony niewątpliwie będzie budził zainteresowanie nowych lokatorów, gdyż stanowi niekwestionowany atut w porównaniu z wynajmowaniem mieszkania w bloku. Warto wydzielić odrębne przestrzenie w ogrodzie dla każdego z lokatorów. Warto też wyznaczyć dogodną przestrzeń na trzymanie rowerów lub samochodu.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.