Jak zrobić dobre zdjęcie nieruchomości?
Nikogo nie trzeba przekonywać, że sukces sprzedażowy w branży nieruchomości w dużej mierze zależy od jakość ogłoszenia, jakie zamieścimy na portalach internetowych. Jego podstawową składową jest oczywiście treść, która powinna być jak najbardziej wyczerpująca. Drugim, równie ważnym aspektem są z kolei zdjęcia, bez których oferta może zostać niezauważona przez potencjalnych kupców. Jak zatem wykonywać fotografie, które będą zachęcać do zakupu? O tym w artykule.
Odpowiednia aranżacja wnętrza
Na zdjęciu wnętrza nieruchomości przede wszystkim powinien panować ład i porządek. Niedopuszczalne są zdjęcia, gdzie widoczna jest porozrzucana odzież czy niepozmywane talerze, albo sporo personalnych dodatków. Zanim zrobimy w mieszkaniu na sprzedaż czy wynajem sesję, której przecież nadrzędnym celem jest zachęcenie klientów do kupna, warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń. Może przyda się mały home staging, który odświeży wnętrze i nada mu zupełnie nowego charakteru?
Zadbaj o światło
Zdjęcia wnętrz najlepiej wykonywać przy świetle dziennym. Wówczas najbardziej odzwierciedlają realny stan rzeczy. By fotografie wyszły jak najbardziej naturalnie, najlepiej jest je wykonać rano, albo po południu. Wszystko też zależy od tego, z której strony znajdują się okna. Dobrym momentem na wykonywanie zdjęć jest także pochmurny dzień. Zbyt ostre słońce może nie sprzyjać dobrym ujęciom.
Odpowiednia wysokość aparatu
To zasada, z której mało kto zdaje sobie sprawę. Zazwyczaj bowiem wykonujemy zdjęcia stojąc i tak też obfotografowalibyśmy wnętrza mieszkania na sprzedaż. Okazuje się jednak, że najlepsze ujęcia zapewni nam pozycja siedząca podczas wykonywania fotografii. Siedzieć powinniśmy na kanapie lub na krześle. Taka perspektywa najkorzystniej zaprezentuje przestrzeń.
Trzymaj pion i… poziom
Bardzo ważne jest także odpowiednie trzymanie aparatu czy telefonu podczas wykonywania zdjęć. Nie wygląda to zbyt zachęcająco, gdy zdjęcia nieruchomości są krzywe. To wypacza także perspektywę i sprawia, że fotografie nie odzwierciedlają dobrze rzeczywistości, przez co ciężko na ich podstawie wyobrazić sobie wnętrze. By zachować odpowiedni pion i poziom zdjęcia, dobrze jest wykonywać zdjęcia z użyciem statywu. Przydatny może też być aparat, który posiada poziomice na ekranie aparatu. Wiele telefonów obecnie w swoich funkcjach ma także pomocnicze linie widoczne na ekranie, które ułatwiają określić prawidłową perspektywę.
Unikaj prześwietlonych i niedoświetlonych zdjęć
Zdjęcia prezentujące nieruchomości nie mogą być ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne. Należy sprawdzić czy nie ma na nich zupełnie białych plam, które rażą po oczach, lub miejsc zupełnie czarnych. Jeśli zrobione zdjęcie nie zadowala nas pod kątem jasności, można to skorygować w podstawowych programach do obróbki zdjęć. Ważne jednak, by pamiętać o zapewnieniu sobie dostępu do jak największej ilości naturalnego, łagodnego światła, które pomoże wykonać najlepszą fotografię.
Postaw na głębię
Bardzo dobrą praktyką jest fotografowanie pomieszczeń w ten sposób, by zdjęcie ukazywało przynajmniej jednej róg wnętrza. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy efekt głębi. Fotografia staje się bardziej realistyczna, a przestrzeń lepiej widoczna. Przekłada się to również na atrakcyjność samego pomieszczenia oraz jego pozytywniejszy odbiór przez osoby oglądające fotografię.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.