Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Cz.2
Jak zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu?
Nie wszyscy wiedzą, że jakość powietrza, którym oddychamy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Co prawda w mieście pozostawia ona sporo do życzenia, ale nawet tutaj możemy zapewnić sobie lepszy standard gazu, którym oddychamy. Jak? Poprzez zadbanie o jakość powietrza w naszych domach. Oto sposoby, które sprawdzą się najlepiej.
Smog stał się ostatnio jednym z kluczowych problemów ludzi mieszkających w miastach. O poziomie zanieczyszczenia powietrza słyszymy codziennie, często uzależniając od tego długość przebywania na zewnątrz. I tak jak nie bardzo mamy wpływ na smog znajdujący się za oknem, to zawsze możemy zadbać o jakość powietrza w naszym mieszkaniu. Podjęcie odpowiednich działań skutecznie oczyści powietrze, a to korzystnie wpłynie na samopoczucie nie tylko nasze, ale wszystkich domowników.
Postaw na rośliny
Im więcej roślin w mieszkaniu, tym lepiej. Te doniczkowe nie tylko pięknie się prezentują, ale też wprowadzają do wnętrz atmosferę relaksu i wycieczenia. Niektóre gatunki mają również właściwości pochłaniania toksyn obecnych w powietrzu. Skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, pyłki i kurz, a jednocześnie nasycają powietrze tlenem. Strażnicy czystości powietrza w domu powinni posiadać duże i cienkie liście.
Umiejętne wietrzenie pomieszczeń
Wietrzenie mieszkania powinno odbywać się tylko w pogodne dni, kiedy wiemy, że poziom smogu na zewnątrz jest niski. Tym sposobem zabezpieczymy się przed wnikaniem zanieczyszczeń do wnętrz. Ważna jest również technika wietrzenia. Należy to robić krótko i skutecznie. Najlepiej jest otworzyć wszystkie okna na mniej więcej 15 minut. Tyle wystarczy, by wymienić powietrze w pomieszczeniu, a jednocześnie nie wychłodzić mieszkania.
Kontrola systemów wentylacyjnych
Jakość powietrza w domu zależy w dużej mierze od sprawności systemów wentylacyjnych w kuchni i łazience. Warto regularnie sprawdzać ich stan, gdyż często zbiera się tam kurz i tłusty osad, a w łazience istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Systematyczne kontrole pozwolą zadbać o czystość wentylacji i zapobiegną rozprzestrzenianiu się niepożądanych drobnoustrojów w pomieszczeniach.
Uwaga na kurz
Jakość powietrza w domu zależy również od częstości odkurzania. Trzeba to robić systematycznie, gdyż nadmiar roztoczy i innych zanieczyszczeń nie wpływa korzystnie na nasz układ oddechowy. Szczególnie jeśli w domu są małe dzieci lub osoby z alergiami, należy skrupulatnie zadbać o częste odkurzanie. W tym celu najlepiej postawić na urządzenia wyposażone w filtry HEPA. W wielu przypadkach dobrym pomysłem będzie ograniczenie liczby przedmiotów w mieszkaniu, by nie gromadziły zbędnego kurzu.
Nawilżacze powietrza
Odpowiednie nawilżenie powietrza również przekłada się na nasz codzienny komfort. Nadmierna suchość może doskwierać domownikom szczególnie w miesiącach zimowych. Wówczas dobrze jest się zaopatrzyć w nawilżacze powietrza, które kontrolują poziom wilgotności i w razie potrzeby rozpylają w powietrzu odpowiednią ilość wody.
Naturalny zapach
O jakości powietrza mogą zadbać również dobrej jakości zapachy. Zrezygnujmy jednak z chemicznych odświeżaczy czy tanich, zapachowych świec. Jeśli pragniemy skorzystać z prozdrowotnych właściwości zapachów i efektywnie oczyści powietrze, to wybierzmy naturalne świece z wosku sojowego lub olejki aromaterapeutyczne. Te ostanie prócz tego, że pięknie pachną, posiadają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne – stanowią więc znakomity sposób na poprawę jakości powietrza w domu.
Jonizacja
Nadmiar pracujących urządzeń elektrycznych nie wpływa dobrze na jakość powietrza. Powodują one bowiem występowanie tzw. jonów dodatnich, które wywołują gorszy nastrój, obniżają samopoczucie, a nawet przyczyniają się do powstawania bólów głowy. Przeciwieństwem dla nich są jony ujemne, które korzystnie oddziałują na nasz organizm. By zneutralizować szkodliwe działanie urządzeń elektrycznych, warto zaopatrzyć się w lampy solne, które skutecznie jonizują powietrze.
Oczyszczacze powietrza
Jeśli zależy nam na naprawdę czystym powietrzu w mieszkaniu, warto kupić oczyszczacz powietrza. Często tego rodzaju urządzenia posiadają również jonizator i nawilżacz. Są zatem w stanie kompleksowo zadbać o jakość powietrza w naszym domu. Dzięki nim mamy gwarancję, że oddychamy powietrzem o najlepszym dla nas składzie korzystnie oddziałującym na nasze samopoczucie i zdrowie.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.