Jak dogadać się ze współlokatorami?
Wiele osób, które wynajmują mieszkania w dużych miastach, dzielą je ze współlokatorami. Niektórzy mieszkają z osobami, które już wcześniej znały, inni decydują się na zamieszkanie z obcymi ludźmi. Nikomu nie trzeba mówić, że zarówno jedna, jak i druga sytuacja wymaga odpowiedniego dotarcia się, by wszystkim żyło się w mieszkaniu dobrze. Jak zatem dogadać się ze współlokatorami? Oto sprawdzone rady.
Ustalcie zasady
Mieszkając wspólnie, zwłaszcza jeśli wcześniej się nie znaliście, musie ustalić zasady i opowiedzieć sobie nawzajem o swoich przyzwyczajeniach. Najlepiej te najważniejsze normy spisać na kartce i wywiesić np. na ścianie w kuchni. Powinny one dotyczyć przede wszystkim grafiku sprzątania, by każdy ze współlokatorów dbał o czystość w podobnym stopniu.
Warto omówić także swoje indywidualne, codzienne rytuały. Jedni lubią spać do późna i siedzą długo w nocy, inni to ranne ptaszki, które zasypiają z kurami. Warto mieć to na względzie, by nie przeszkadzać sobie nawzajem. Podobnie sytuacja odnosi się do Waszego stosunku do imprez czy zapraszania gości. Tutaj też trzeba wypracować odpowiedni dla wszystkich kompromis.
Rozmawiajcie
Mieszkając razem, nie da się uniknąć sytuacji konfliktowych. Wszyscy jesteśmy różni, mamy inny temperament i inaczej reagujemy na różnego rodzaju sytuacje. Wszelkie zatem nawet najmniejsze konflikty warto sobie wyjaśniać i szczerze mówić o tym, co czujemy lub co myślimy w danym momencie. To z pewnością sprawi, że Wasze wspólne mieszkanie będzie przyjemniejsze.
Szanujcie się nawzajem i to, co do Was należy
Mieszkając ze współlokatorami na wynajętym mieszkaniu, każdy z Was będzie miał swoje własne przedmioty. Nagminną sytuacją w wynajmowanych nieruchomościach jest używanie cudzych kosmetyków czy podkradanie jedzenia z lodówki bez zgody właściciela. Nie róbcie tak i od początku wyznaczcie granice oraz respektujcie je od wszystkich współlokatorów.
Spędzajcie czas razem
Mieszkając razem, warto od czasu od czasu spędzić wspólnie wieczór, porozmawiać czy obejrzeć film. Dzięki temu nawiążecie ze sobą relację, co będzie miało przełożenie na ogólną atmosferę panującą w mieszkaniu na co dzień. Warto przecież mieszkać z ludźmi, których po prostu się lubi.
Wspólne zakupy
Mieszkając razem, część produktów kupowanych do mieszkania będzie używane wspólnie. Mowa o takich artykułach jak papier toaletowy, ręczniki papierowe czy preparaty do sprzątania. Zamiast kupować je każdy z osobna, najlepiej jest się zrzucić i wybrać się razem na zakupy. Będzie to świetny pretekst do lepszego poznania się, a przy okazji zaoszczędzicie trochę pieniędzy.
Zaakceptujcie różnice
Mieszkając w wynajętym studenckim mieszkaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoi współlokatorzy będą się diametralnie od Ciebie różnić. Taka sytuacja uczy tolerancji i otwartości na drugiego człowieka, które z pewnością przydadzą się w późniejszym życiu. Warto zatem potraktować takie doświadczenie jako ciekawą lekcję, która nauczy Cię akceptacji i otwartości w stosunku do innych.
Negocjujcie
Jeśli w mieszkaniu mieszka wspólnie kilka osób, to jest to bardzo dynamicznie się zmieniający, żywy organizm. By dobrze funkcjonować, konieczne jest mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach, oraz weryfikowanie ich z potrzebami i oczekiwaniami innych. By wszystkim żyło się dobrze, lokatorzy powinni mieć poczucie, że ich zdanie jest ważne. Nie chodzi o spełnianie cudzych zachcianek, ale o respektowanie tego, by każdy czuł się w tym mieszkaniu dobrze i swobodnie.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.