Kupując nieruchomość, koniecznie sprawdź okna!
Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością obejrzenia wielu mieszkań i domów, zanim znajdziemy to idealne. Każda z przestrzeni wymaga precyzyjnych oględzin, by nie kupić przysłowiowego „kota w worku”. Jednym z istotniejszych elementów, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości, to okna. Od ich stanu zależy bowiem zarówno odpowiednia termoizolacja, jak wyciszenie wnętrza. Z kolei wybór mieszkania z uszkodzonymi oknami, skaże nas na kosztowną ich wymianę. Jak się przed tym uchronić? O tym w artykule.
Kupując mieszkanie, zdecydowanie warto dokładnie przyjrzeć się oknom, by za chwilę nie okazało się, że musimy dokonać ich wymiany na własny koszt. Od czego zacząć oględziny?
Termin ostatniej wymiany okien
Przede wszystkim, jako potencjalny kupiec, mamy prawo wiedzieć, kiedy okna były ostatnio wymieniane. Oczywiście ciężko zawierzyć sprzedającemu na słowo, dlatego warto poprosić o pokazanie faktury czy rachunku za wymianę. Takie potwierdzenie powinno posiadać większość osób, gdyż wiąże się z nim możliwość skorzystania z gwarancji. Jeśli właściciel odmawia pokazania dokumentu, może to świadczyć o tym, że wymiana okien wcale nie miała miejsca w czasie, który deklaruje.
Stan szyb
Nawet jeśli dowiemy się, kiedy okna były wymieniane, i tak powinniśmy je bacznie skontrolować. Przede wszystkim dokładnie obejrzyjmy szyby. Zwróćmy uwagę, czy nie są porysowane czy pęknięte w którymś miejscu.
Skrzydła okienne
Następnie otwórzmy każde ze skrzydeł okiennych. Sprawdźmy wszelkie możliwe warianty otwarcia, także te uchylne. Zwróćmy uwagę, czy otwieranie i zamykanie odbywa się płynnie i gładko, czy nic się nie zacina.
Uszczelki w oknach
Kolejny krok to weryfikacja stanu uszczelek. Przede wszystkim zobaczmy, czy w ogóle znajdują się one tam, gdzie powinny być. Uszczelki nie mogą być zniszczone, popękane, z ubytkami czy zagrzybiałe. Wszelkie ich uszkodzenia sprawią, że nie spełnią swojej termoizolacyjnej roli.
Ramy okienne
Należy zwrócić również uwagę na kształt ram okiennych. Nie mogą być wypaczone. Sprawdzamy to z użyciem poziomicy. Stopień odchylenia nie powinien przekraczać 3 milimetrów. Jeśli jest wyższy, oznacza to, że okna należy wymienić. Warto też zweryfikować ramy pod kątem przebarwień, pęknięć, zarysowań czy zmatowień.
Zacieki pod parapetami
Ostatnim elementem do sprawdzenia jest obszar na ścianie pod parapetem. Jeśli zauważymy tam jakieś zacieki, to jednoznaczny sygnał, że okna nie są szczelne i będą wymagały wymiany.
Szczególnie uważnie należy weryfikować stan okien w zabytkowych kamienicach. Jeśli chcemy kupić nieruchomość w takim budynku, musimy wiedzieć, że wymiana okien wymaga w tym przypadku uzgodnień z konserwatorem zabytków. Ponadto wymieniając okna w zabytkowej kamienicy, będziemy musieli dostosować się do ogólnie przyjętego wzoru. Nie możemy pozwolić sobie na inny model niż ten, który obowiązuje w całym budynku.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.