KUPNO MIESZKANIA KROK PO KROKU – KREDYT I UMOWA CZ. 1
Kupno mieszkania to poważna decyzja w życiu każdego z nas. Własne cztery kąty zazwyczaj stanowią milowy krok na drodze ku dorosłości. Dla wielu z nas jest to jedno z pierwszych i najważniejszych marzeń, które stanowi ucieleśnienie odpowiedzialności, dojrzałości i stabilności. Jako, że jednak wymaga dużych nakładów finansowych, których źródłem nierzadko bywa kredyt hipoteczny, często budzi też strach i obawy przed tym, czy podołamy temu wyzwaniu. Jak więc zakup mieszkania wygląda w praktyce? W dzisiejszym i kolejnych artykułach przedstawiamy ten proces szczegółowo, krok po kroku.
KUPNO MIESZKANIA – ZA CO?
Oczywiście każdy marzy o tym, by kupić swoje własne mieszkanie za gotówkę. Wówczas cała transakcja byłaby o niebo łatwiejsza i nie wymagałaby angażowania w to instytucji trzecich. Jednak realia są inne i mało kogo stać na zainwestowanie kilkuset tysięcy złotych od ręki. Na szczęście od czego są banki. Zanim więc zdecydujemy się na swoją wymarzoną nieruchomość, wybierzmy się do wybranej placówki bankowej, by zbadać naszą zdolność kredytową. Dobrze jest znać jej pułap, zanim zaczniemy starać się o kupno konkretnego mieszkania. Może się bowiem okazać, że jej wysokość wcale nie jest tak duża, jak byśmy się tego spodziewali i będziemy zmuszeni celować w nieruchomość mniejszą lub o niższym standardzie.
Biorąc kredyt hipoteczny, należy też uwzględnić w nim wszelkie dodatkowe opłaty. Cena mieszkania to bowiem jedno, ale dochodzą do tego również inne wydatki takie jak remont (jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego), opłata dla notariusza, agenta nieruchomości czy zakup mebli.
WYBÓR IDEALNEJ NIERUCHOMOŚCI
Kiedy już znamy możliwości naszej zdolności kredytowej, możemy zacząć rozglądać się za własnym lokum. Tutaj pojawia się kolejne wyzwanie, a mianowicie, wybór czy pragniemy zakupić nieruchomość z rynku wtórnego czy pierwotnego. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o których pisaliśmy już w niejednym artykule. Warto je więc rozważyć przed podjęciem decyzji.
Pamiętajcie również, by przy wyborze mieszkania, bez względu na to czy będzie ono nowe czy używane, dokładnie sprawdzić stan budynku, stan prawny nieruchomości, skrupulatnie obejrzeć samo mieszkanie, a także zapoznać się z okolicą i sąsiadami. Wszystko to bowiem wpłynie na komfort Waszego życia w danej nieruchomości na długie lata. Nie warto więc decydować się na półśrodki. By mieć pewność, że wszystko zostanie sprawdzone jak należy, warto na tym etapie skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który zadba o znalezienie lokum idealnie odpowiadającego naszym wymaganiom.
Jeśli znaleźliście już nieruchomość swoich marzeń, czy to sami, czy z pomocą agenta nieruchomości, czas przejść do załatwiania, niezbędnych formalności. O tym, jak przebiega ten proces, dowiecie się z kolejnego artykułu.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.