Kiedy trzeba wymienić okna?
Okna to bardzo istotny element każdego mieszkania. Od ich stanu zależy, czy w mieszkaniu jest ciepło i cicho. Wielu z nas wydaje się, że jeśli raz przeprowadziliśmy gruntowny remont okien, to nie trzeba będzie tego powtarzać po raz drugi. Niestety, stolarka okienna, choć trwała, nie jest niezniszczalna. Istnieje kilka jasnych sygnałów, które świadczą o tym, że okna należy wymienić. Jakich? O tym w artykule.
Wymiana okien nie należy do najtańszych, jest to jednak koszt, który warto ponieść, by zapewnić sobie komfort mieszkania. Warto rozważyć również taką inwestycję, kiedy chcemy przeznaczyć daną nieruchomość na wynajem. Musimy liczyć się z tym, że najemcy będą sprawdzać, czy okna są wystarczająco szczelne, a uszkodzona stolarka może ich skutecznie zniechęcić do wynajmu nieruchomości. Po czym jednak poznać, że okna trzeba wymienić?
Uszkodzenia mechaniczne
Jednoznacznym czynnikiem, który warunkuje wymianę okien jest konkretne uszkodzenie, które mogło być spowodowane np. próbą włamania czy uderzeniem gałęzi podczas burzy. Jeśli uszkodzeniu uległa jedynie szyba, to wystarczy ją wymienić. W przypadku zniszczenia ramy okiennej, konieczna będzie wymiana całego skrzydła.
Częstym elementem w oknach, które wymaga regularnej wymiany, są uszczelki. Jako że są one wystawione na działanie różnorodnych czynników, szybko się zużywają i z czasem przestają spełniać swoją rolę.
Wygięte ramy
Kolejna usterka pretendująca okna do wymiany to wygięta rama. Sprawia ona, że okno traci swoją szczelność, co powoduje, że z mieszkania ucieka ciepło. Konieczność wymiany zależy od głębokości wygięcia. W mikrowypaczeniach może wystarczyć zastosowanie specjalnych podkładek.
Pamiętajmy, że jeśli wypaczona rama jest zauważalna w nowych oknach, to najczęściej przyczyną takiej sytuacji jest wada fabryczna lub zły montaż, co podlega gwarancji.
Słaba termoizolacja
Okna należy wymienić również, gdy zauważymy, że nie zapewniają one odpowiedniego komfortu termicznego. Nie mówimy tutaj o szczelinach, przez które ucieka ciepłe powietrze z mieszkania, ale o niskim współczynniku przenikania ciepła całego okna. Dotyczy to przede wszystkim okien starego typu, które powodują, że w mieszkaniu zimą szybko robi się zimno, a latem gorąco. Powoduje to też wzrost kosztów ogrzewania. Nowoczesne okna posiadają współczynnik przenikania ciepła nawet kilkakrotnie wyższy w porównaniu ze starymi modelami. Jeśli zatem w Twoim mieszkaniu lub w mieszkaniu na wynajem znajdują się stare okna, najwyższy czas je wymienić.
Słaba izolacja akustyczna
Warto rozważyć wymianę okien także wtedy, gdy nie zabezpieczają one wystarczająco przed hałasem z ulicy. Dźwiękoszczelność okien może się pogorszyć z biegiem czasu. Spowodowane jest to mikrowypaczeniami oraz zużywaniem się uszczelek. Początkowo można temu doraźnie zaradzić, ale jeśli uszkodzenia staną się duże, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana okien na nowe.
Wygląd
Niesatysfakcjonująca estetyka ram okiennych także predestynuje je do wymiany. Zwłaszcza jeśli mamy w domu okna PCV, to łatwo zauważyć, że zbiegiem czasu ramy stają się pożółkłe z tendencją do powstawania plam. Co więcej, tego typu okien nie da się odmalować, jak jest to możliwe w przypadku okien drewnianych. Ponadto z biegiem czasu nasz gust może się zmieniać. Być może kiedyś preferowaliśmy styl nowoczesny, gdzie plastikowe okna świetnie się sprawdzają, ale dziś stawiamy, na przytulne wnętrze z naturalnymi elementami, do którego idealnie pasować będą okna drewniane.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.