Kupno mieszkania w bloku – jaki materiał wykonania budynku wybrać?
Kupując mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów. Interesuje nas metraż, lokalizacja, piętro, na którym położona jest nieruchomość. Istnieje jeszcze jeden aspekt, który często jest pomijany przy zakupie. Mowa o materiale, z którego został wykonany budynek mieszkalny. Obecnie na rynku nieruchomości znajdziemy mieszkania zlokalizowane w blokach wykonanych z ramy H, cegły lub wielkiej płyty. Jakie są zalety i wady każdego z tych tworzyw? O tym w artykule.
Rama H – czym jest i jakie są jej właściwości?
Jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy bloków osiedlowych jest rama H. Jest to konstrukcja wykonana z żelbetonu zbudowana z prefabrykowanych słupów, belek, a także płyt stropowych. Nazwa rama H wzięła się od charakterystycznego kształtu przypominającego literę H.
Rama H powstała z myślą o szybkiej budowie osiedli. Dzięki niej bloki powstawały w ekspresowym tempie. Cechą charakterystyczną tego typu budowli jest brak ścian nośnych. Ich rolę zastępuje żelbetonowa rama.
Największym minusem ramy H jest fakt, że niektóre elementy tej konstrukcji są widoczne we wnętrzu mieszkań. Z kolei zaletą jest odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna lokalu uzyskiwana dzięki cegłom, które były wstawiane między żelbetonowe konstrukcje.
Ponadto rama H jest niezwykle trwała. Do tego brak ścian nośnych w mieszkaniach sprawia, że wnętrza lokali można dowolnie aranżować. W nieruchomościach z ramy H można też swobodnie przestawiać gniazdka i punkty świetlne. Ściany z nich wykonane pozwalają także na swobodne zawieszanie na nich różnorodnych akcesoriów.
Rama H była najbardziej popularna w latach 60. i 70. Z czasem jednak zaczęto od niej odchodzić na rzecz innych materiałów budowalnych. Jednak czas, w którym z niej budowano sprawia, że bloki te są zazwyczaj położone w najgodniejszych punktach miasta.
Jedyną wadą budownictwa z ramy H jest fakt, iż poszczególne elementy żelbetowego stelażu odznaczają się w mieszkaniach. Ponadto lokale w tego typu blokach są stosunkowo niskie.
Wielka płyta – czym jest i jakie są jej wady oraz zalety?
Budynki z wielkiej płyty powstały z gotowych elementów wykonanych z prefabrykatów betonowych. Były one wytwarzane w tzw. fabrykach domów. Na gotowe elementy składały się ściany zewnętrzne, nośne, działowe, sufity, dachy, szyby windowe, schody i inne. Wyróżnia się dwa typy systemów tego rodzaju budownictwa.
Pierwszy z nich to system zamknięty stosowany w latach 60. i 70. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że każda ściana w mieszkaniu była ścianą nośną, co uniemożliwiało jakąkolwiek zmianę układu pomieszczeń. Było to o tyle dokuczliwe, że sam układ nie był zbyt atrakcyjny. W tego typu mieszkaniach wnętrza cechowały się niewielkim metrażem. Dodatkową cechą charakterystyczną bloków z wielkiej płyty budowanych w systemie zamkniętym był fakt, iż każde mieszkanie w pionie miało dokładnie ten sam układ.
Drugim rozwiązaniem był system otwarty, który zaczęto stosować w późnych latach 70. Jego zaletą było wykorzystanie płyt o zróżnicowanej wielkości, co pozwalało na budowę większych mieszkań. Ponadto w tym systemie tylko niektóre ściany były nośne, co pozwalało na zmianę układu mieszkania wedle uznania. Zadbano też o to, by połączenia między płytami były szczelniejsze, co przełożyło się na większy komfort termiczny we wnętrzach oraz niższy stopień zawilgocenia.
Atutem mieszkań w bloku z wielkiej płyty jest atrakcyjna infrastruktura znajdująca się wokół nich. Zazwyczaj planowane było całe osiedle, gdzie znajdowały się szkoły, przedszkola i przychodnie. Budynki stawiano także blisko komunikacji miejskiej, a wokół nich znajdowało się sporo terenów zielonych. Dodatkowa zaleta to odległości zachowywane między blokami. Były one znacznie większe niż dziś, co niwelowało problem zaglądania w okna sąsiada.
Niestety, mieszkania z wielkiej płyty mają też sporo wad, zwłaszcza jeśli blok nie przeszedł generalnego remontu. W tych nieremontowanych blokach można zastać jeszcze aluminiową elektrykę, która często się psuje, a także junkersy ogrzewające wodę. Ponadto mieszkania z wielkiej płyty są słabo wyciszone, co sprawia, że słychać w nich właściwie wszystko. To daje niskie poczucie prywatności oraz obniża komfort codziennego życia.
Cegła – zalety i wady materiału
Cegła to obecnie najbardziej popularny materiał stosowany w budownictwie, który posiada wiele zalet. Jednak cegła cegle nierówna, wyróżnia się kilka rodzajów tego tworzywa.
Najtańszym jest pełna cegła, która ma niezbyt dobrą izolację akustyczną i termiczną. Kolejna wersja to pustaki z ceramiki polaryzowanej, które zapewniają znacznie wyższy komfort termiczny i akustyczny. Kolejną odmianą cegły jest beton komórkowy, który z kolei świetnie gromadzi ciepło, ale kiepsko zabezpiecza przed hałasem. Ostatni budulec to bloczki silikatowe, które skutecznie zabezpieczają przed nadmiarem dźwięków, ale wykazują średnią termoizolację.
Główną zaletą mieszkań w bloku z cegły jest fakt, że zawsze w nich ciepło. To przekłada się także na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto lokale te cechują się różnorodnością metrażu i układu. Do tego budynki z cegły charakteryzują się atrakcyjną estetyką z zewnątrz. Często też mają wyposażanie w postaci podziemnych garaży lub miejsc parkingowych wokół bloków, czego nie uświadczmy w przypadku starszych budynków z ramy H czy wielkiej płyty.
Z kolei minusem mieszkań w bokach z cegły jest z pewnością ich wyższa cena. Do tego budynki te znajdują się zazwyczaj blisko siebie, co sprawia, że sąsiedzi zaglądają sobie w okna.
Osobnym gatunkiem budynków z cegły są stare kamienice. Wnętrza te mają swój niepowtarzalny urok, jednak, by stworzyć w nich naprawdę atrakcyjne mieszkanie często trzeba przeprowadzić gruntowny remont obejmujący elektrykę, kanalizację i ogrzewania. Stare kamienice rzadko kiedy mają też windę, co może być problemem, jeśli kupimy mieszkanie na samej górze. Ich zaletą jest z pewnością atrakcyjne położenie w samym centrum miasta oraz przestronne rozmieszczenie pomieszczeń, wysokie sufity i duże okna gwarantujące nieograniczony dostęp do światła dziennego.
Jaki budynek wybrać?
Jak widać, każdy typ materiału posiada swoje wady i zalety. Wybór konkretnego budynku mieszkalnego zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Nowoczesne mieszkania w bloku z cegły wydają się być najbardziej atrakcyjne, jednak są też najdroższe. Z kolei bloki z wielkiej płyty i ramy H przechodzą obecnie gruntowne renowacje, które poprawiają komfort mieszkania w nich. Jednak ich największą wadą są małe pomieszczenia, które mogą ograniczać wygodę życia na co dzień.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.