SPOSOBY NA WYCISZENIE MIESZKANIA CZ. 1
Kupiliście nowe mieszkanie, ale już po kilku dniach użytkowania, okazuje się, że jego izolacja akustyczna pozostawia wiele do życzenia? Spokojnie. Istnieją skuteczne i stosunkowo niedrogie sposoby na jego wyciszenie tak, by zarówno ograniczyć dopływ dźwięków z zewnątrz, jak i zapobiec wydobywaniu się hałasów z wnętrza. Poznaj teraz najbardziej efektywne rozwiązania.
Mieszkając w bloku, niestety, trzeba liczyć się z odgłosami bytności innych mieszkańców budynku. Ściany w blokach nie są bowiem wystarczająco grube, a ilość otaczających nas w innych mieszkaniach osób sprawia, że prawdopodobieństwo trafienia na hałasującego sąsiada jest dość wysokie. Jak sobie z tym radzić, jeśli nie chcemy angażować się w sąsiedzkie waśnie? Warto postawić na odpowiednie wytłumienie pomieszczeń, które zapewni naszemu mieszaniu kojącą ciszę.
SUFIT PODWIESZANY
To propozycja dla osób, które zmagają się z hałaśliwymi sąsiadami z góry. Podwieszany sufit skutecznie stłumi odgłosy biegających dzieci, a nawet podskoków dorosłej osoby. Minusem takiego rozwiązania jest jednak stosunkowo wysoki koszt, no i konieczność przeprowadzenia dość angażującego remontu. Uzyskany efekt będzie jednak długofalowy. Tego typu rozwiązanie nie nadaje się jednak do zbyt niskich pomieszczeń, dodatkowo je bowiem obniży o co najmniej 5 cm.
ELEMENTY ARANŻACJI WNĘTRZ O DZIAŁANIU WYCISZAJĄCYM
Jeśli zależy Ci na szybkim i tanim efekcie, postaw na wyciszające właściwości niektórych materiałów. Należą do nich przede wszystkim plusz. Warto więc zainwestować w zasłony z tej tkaniny, które wytłumią dźwięki z ulicy. Dobrym rozwiązaniem jest też rozłożenie na podłogach grubych, miękkich dywanów lub sięgnięcie po wykładzinę. Rozłożenie w mieszkaniu różnorodnych poduszek, także może przynieść delikatny efekt wyciszający.
Minusem tego rozwiązania jest niestety dość niska skuteczność. Tłumi on jedynie niezbyt wysokie dźwięki i nie sprawdzi się przy naprawdę dużym hałasie.
TAPETA
Będzie stanowić doskonałe uzupełnienie przedniego rozwiązania. Jej działanie wytłumiające jest bowiem niewielkie, ale w zestawieniu z innymi sposobami może przynieść satysfakcjonujący efekt. Wybierając tapetę o właściwościach tłumiących dźwięk, warto postawić na grube tworzywo oraz możliwie najbardziej chropowatą fakturę. Sprawdzą się tutaj więc wszelkiego rodzaju wypukłe wzory, które lepiej pochłoną hałas niż gładka nawierzchnia. Warto także dodać, że tapeta ma również walor estetyczny, który pozwoli nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.
SZCZELNE OKNA
Wymieniając okna w nowo zakupionym mieszkaniu lub montując je we własnym domu, warto zwrócić uwagę na wskaźnik Rw, który określa poziom tłumienia hałasu. Jak można się domyśleć, im wyższa jego wartość, tym skuteczniejsze wytłumienie hałasu z ulicy. Standardowe okna chronią najczęściej przed dźwiękami o głośności do 32 decybeli. Ale na rynku można znaleźć także wersje chroniące przed hałasem rzędu 40, a nawet 50 decybeli.
Okna o podwyższonej izolacji akustycznej to świetny pomysł na wyciszenie dźwięków, gdy mieszkamy przy gwarnej ulicy w centrum miasta. Minusem tego rozwiązania jest jednak wysoki koszt zakupu oraz konieczność przeprowadzania gruntownego remontu, chyba że jesteśmy właśnie na etapie budowy.
To tylko część ze sposobów na wyciszenie mieszkania lub domu. Pozostałe propozycje przedstawiamy w kolejnym artykule.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.