DOBRY SĄSIAD, CZYLI JAKI?
Planując kupno mieszkania, w bloku jesteśmy podekscytowani przede wszystkim wizją własnej przestrzeni do życia. Na plan dalszy schodzi kwestia sąsiadów, obok których przyjdzie nam żyć. Większość z nas zakłada, że raczej nie będziemy wchodzić sobie z sąsiadami w drogę. Sami też raczej postrzegamy siebie jako dobrych sąsiadów. Ale czy faktycznie tak jest? Zanim wprowadzisz się do nowo kupionej nieruchomości, sprawdź, jakie cechy powinien mieć dobry sąsiad.
Więzi społeczne w dzisiejszych czasach ulegają rozluźnieniu. Dziś nie jesteśmy już tak blisko ze swoimi sąsiadami jak jeszcze 20 czy 30 lat temu. Ludzie stają się wobec siebie nieufni i za wszelką cenę pragną być samowystarczalni. Czy to dobry kierunek? Przecież dobry sąsiad, który nakarmi kota, kiedy wyjedziemy, albo pożyczy szklankę cukru, to prawdziwy skarb. Może warto więc się nieco otworzyć i poznać bliżej naszych sąsiadów? Przeprowadzka do nowego mieszkania to ku temu świetna okazja.
UPRZEJMOŚĆ TO PODSTAWA
Dobre relacje z sąsiadami zaczynają się od uprzejmości. Zwykłe „dzień dobry” na co dzień, przytrzymanie drzwi od klatki, pomoc starszej pani we wniesieniu zakupów to drobne gesty, które nic nas nie kosztują, a potrafią wprowadzić miły nastrój na cały dzień. Warto więc postawić sobie uprzejmość wobec sąsiadów jak podstawę relacji z nimi. Wówczas w razie potrzeby zdecydowanie łatwiej będzie zwrócić się do nich o pomoc i ją otrzymać.
RESPEKTUJ CISZĘ NOCNĄ
Cisza nocna obowiązuje od 22 do 6 rano i są to godziny, których bezwzględnie powinniśmy przestrzegać. Warto jednak dostosować się do niepisanych zasad i nie zaczynać głośnego remontu punkt 6 lub budzić sąsiadów puszczając muzykę na cały regulator. Tym sposobem możesz mieć pewność, że wszyscy szybko Cię znienawidzą.
Wiadomo, że każdy kiedyś przeprowadzał w swoim mieszkaniu remont, warto jednak zaplanować go tak, by dawał się naszym sąsiadom jak najmniej we znaki. Miłym gestem będzie wywieszenie informacji o remoncie i długości jego trwania na tablicy ogłoszeń. Poza tym dobrze jest podejmować się najgłośniejszych prac w środku dnia, kiedy większość osób jest w pracy.
OKAŻ ROZUMIENIE
Jeśli chcemy, by od czasu od czasu sąsiad przymknął oko na głośniejsze rozmowy dobiegające z naszego mieszkania, bo postanowiliśmy urządzić urodziny lub w spokoju pozwolił na przeprowadzenie remontu, to sami musimy wobec niego wykazać się wyrozumiałością. Nie wzywaj więc policji od razu kiedy usłyszysz głośniejszą muzykę po 22. Jeśli zdarza się to raz na jakiś czas i nie jest zbyt dokuczliwe, może warto przemilczeć temat. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rodziny z małym dzieckiem. Jeśli maluch płacze przez pół nocy, to nie warto do tego odkładać własnych pretensji o to, że jest za głośno. Rodzice pewnie i tak już robią, co mogą, a nasza interwencja może jedynie pogorszyć sytuację.
Podchodźmy do swoich sąsiadów jak do ludzi i okazujmy im wyrozumiałość, wtedy wzrastają szanse, że i oni będą wyrozumiali wobec nas.
Więcej na temat cech dobrego sąsiada przeczytasz w kolejnym artykule.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.