STAN DEWELOPERSKI – CZYM JEST I CO GO CHARAKTERYZUJE? CZ.1
Stan deweloperski to pojęcie, z którym często spotykają się osoby poszukujące domu lub mieszkania na sprzedaż. Tak naprawdę jest to umowne określenie, na standard wykończenia nowo wybudowanej nieruchomości. Różne lokale mogą się znacznie do siebie różnić stanem deweloperskim, warto więc uważnie sprawdzić, na co możemy liczyć przed odbiorem kluczy do naszego nowego lokum.
Kupując mieszkanie lub dom od dewelopera, otrzymujemy je w tzw. stanie deweloperskim, czyli w określonym standardzie wykończenia nieruchomości. W zależności od wykonawcy ten standard może się znacząco od siebie różnić. Musi się jednak zgadzać z wcześniej okazanym prospekcie informacyjnym. To w tym dokumencie określone jest, czego możemy się spodziewać po nowo wybudowanym lokalu. W momencie przekazania kluczy informacje tam zawarte powinny zgadzać się ze stanem faktycznym i tego, jako nabywcy, mamy prawo domagać się od dewelopera. Co najczęściej wchodzi w skład stanu deweloperskiego?
DRZWI WEJŚCIOWE
Inne standardy drzwi wejściowych obowiązują w bloku a inne w domu jednorodzinnym. Jako że nieruchomości w blokach posiadają klatki schodowe, drzwi nie muszą posiadać wysokich parametrów termicznych. Jedne i drugie natomiast powinny być antywłamaniowe. Jako nabywcy nie mamy jednak wpływu na wybór modelu i koloru drzwi. Decyzja o tym, jakie drzwi zamontować, zależy od dewelopera.
OKNA
Obecnym standardem w nowym budownictwie jest instalowanie okien trzyszybowych z pięcioma komorami. Łatwo sprawdzić, czy takie są również w mieszkaniu, które kupiliśmy lub którym jesteśmy zainteresowani. Wystarczy zaświecić latarką w szyby. Ilość odbić sugeruje, ile szyb posiada zamontowane okno.
INSTALACJA WODNO-KANALIZACYJNA
W przypadku większości deweloperów standardem jest takie przygotowanie mieszkania, by przyszły właściciel sam mógł dobrać sobie ceramikę łazienkową. Część jednak instaluje od razu wcześniej wybrane modele wanien, toalet czy kabin prysznicowych. Jeśli zainwestowaliśmy w mieszkanie, które dopiero powstaje, najprawdopodobniej będzie istniała możliwość doboru własnej ceramiki np. zamiany wanny na prysznic itp.
INSTALACJE ELEKTRYCZNE I INNE
Tutaj wszystko zależy od tego czy kupujemy już gotowe mieszkanie czy takie, które dopiero powstanie. W pierwszej sytuacji raczej nie będziemy mieć wpływu na ilość i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. W drugiej jednak deweloperzy pozostawiają możliwość ingerencji w projekt, oczywiście jeśli nastąpi to odpowiednio wcześniej. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością adekwatnej dopłaty.
ŚCIANY
Większość deweloperów pozwala przyszłym właścicielom na ingerencję w projekt samego mieszkania. Można więc dostosować układ ścian do swoich preferencji, oczywiście jeśli nie koliduje to z konstrukcją samego budynku. Wszelkie zmiany należy też zgłosić odpowiednio wcześniej. Kupując więc nieruchomość, która dopiero będzie budowana, dokładnie obejrzyjcie jej projekt i przemyślcie, jak chcecie rozmieścić pomieszczenia.
Druga kwestia to wykończenie ścian. W zależności od założeń dewelopera mogą to być gołe tynki lub gładź gipsowa, łącznie z jej pomalowaniem. Pamiętajcie, że rodzaj wykończenia jest określony w projekcie informacyjnym i macie prawo domagać się ustalonych tam wytycznych.
PODŁOGI I SCHODY
Ogólnie przyjętym standardem jest wylewka betonowa na podłodze. Można na niej od razu kłaść wybrany przez siebie rodzaj podłoża. Przy odbiorze mieszkania warto jednak sprawdzić, czy wykończenie nie posiada żadnych ubytków i niedociągnięć, które mogłyby utrudnić kładzenie paneli czy terakoty.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku schodów wykonanych z wylewki. Upewnijcie się czy są równe, by nie mieć trudności z kładzeniem na nich wybranej nawierzchni.
OGRZEWANIE
Standard deweloperski ogrzewania musi spełniać określone normy. Grzejniki powinny być tak rozmieszczone, by zapewniać odpowiedni poziom ciepła o każdej porze roku. W niektórych mieszkaniach stosuje się ogrzewanie podłogowe. Te kwestie są zaplanowane z góry i raczej nie mamy możliwości ingerowania w nie.
Zanim jednak dokonamy zakupu, warto zweryfikować, w jaki sposób lokal będzie ogrzewany. Do wyboru jest bowiem ogrzewanie miejskie, gaz, olej lub prąd. Pierwsza opcja jest najwygodniejsza, ostatnia natomiast najdroższa. Dobrze więc rozważmy, czy warto inwestować w mieszkanie z ogrzewaniem elektrycznym.
To standardy deweloperskie obowiązujące w mieszkaniach w bloku. W przypadku domów jednorodzinnych dochodzi jeszcze kilka innych kwestii, o których napiszemy w kolejnym artykule.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.